Reklamsız Sözcü

Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı’nda kaç gün tatil var?

Tatil planları yapanlar, Ramazan Bayramı ne zaman ve Ramazan Bayramı'nda kaç gün tatil var merak ediyor. İşte Ramazan bayramı tarihi ve tatil olan günler...

android-time 16:01 2 Temmuz 2015
Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı’nda kaç gün tatil var?
Tatil planları yapanlar, Ramazan Bayramı ne zaman ve Ramazan Bayramı'nda kaç gün tatil var merak ediyor. İşte Ramazan bayramı tarihi ve tatil olan günler...

Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde Ramazan Bayramı’nda tatil yapmayı planlayanlar, Ramazan Bayramı’nın ne zaman ve kaç gün tatil olduğunu merak ediyor. Bu sene Ramazan Bayramı hafta sonuna denk geliyor. Ramazan Bayramı arifesi 16 Temmuz Perşembe günü. Ramazan Bayramı 17 Temmuz Cuma, 18 Temmuz Cumartesi ve 19 Temmuz Pazar günlerine denk geliyor.

RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı’nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.

Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

2015 YILINDA MÜBAREK GÜN VE GECELER

Regaib Kandili: 23 Nisan 2015 Perşembe

Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma

Berat Kandili: 1 Haziran 2015 Pazartesi

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma – 19 Temmuz 2015 Pazar

Kurban Bayramı: 24 Eylül Perşembe – 27 Eylül 2015 Pazar

Son güncelleme: android-time 13:5503.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more