Reklamsız Sözcü

Romanlardan ‘çiçek’ protestosu

Özellikle bayram günlerinde mezarlık çevrelerinde çiçek satıcısı olarak görmeye alışık olduğumuz Romanlara bu bayram izin yok...

android-time 12:49 15 Temmuz 2015
Romanlardan ‘çiçek’ protestosu
Özellikle bayram günlerinde mezarlık çevrelerinde çiçek satıcısı olarak görmeye alışık olduğumuz Romanlara bu bayram izin yok...

Ramazan Bayramı’nda seyyar çiçekçilik yapmak isteyen Romanlara zabıtadan izin çıkmayınca, bir grup vatandaş belediye önünde oturma eylemi yaptı. İzmir’in büyük kent meydanları ve mezarlıklarına çiçek satmak için stand kuran Romanlar, zabıta ekiplerinin standlarını toplamalarına tepki gösterdi. Eyleme katılanlar, çiçek satabilmek için içlerinden bazılarının tefecilerden para bile aldıklarını iddia etti.

“AZİZ KOCAOĞLU’NU SEVİYORUZ, O DA BİZİ SEVİYOR… SÖYLEDİKLERİMİZE KULAK KAPATMASIN”

Belediye önünde alkışlı protesto ve oturma eylemi yapan Roman vatandaşlar şu açıklamayı yaptı;

“Benim ve birçok arkadaşımızın çiçek satış yerleri var. Kayıtlıyız ve vergimizi ödüyoruz. Bayram öncesinde mezarlıklardaki hareketliliği göz önünde bulundurup satış yapmak istedik. Borçla, hatta tefeciden borç alıp çiçek alan arkadaşlarımız oldu. Ama zabıta, çevreyi rahatsız ettiğimiz gibi gerekçelerle bize izin vermedi. Çiçeklere el koydu. Biz sadece üç gün istiyoruz. Aziz Kocaoğlu’nun bizi sevdiğini biliyoruz. Biz de onu çok seviyoruz. İsteğimize kulak kapatmasın.”

CHP’Lİ VEKİLDEN DE DESTEK

İzmir’deki protestoya, CHP’nin Roman Milletvekili Özcan Purçu’da destek verdi. Bayram öncesi Romanlar’ın mezarlıklarda çiçek satmak için Zabıta Daire Başkanlığı’ndan izin aldığını, bu izne rağmen operasyon yapılmasını kınadığını söyleyen Purçu şöyle dedi:

“Bu ülke polis devleti değil. Bu insanlara sosyal anlamda da el uzatılması gerekir. Romanlar iki gün çiçek satsın diye izin alıyorum, ama operasyon yaparak beni köşeye sıkıştırıyor. Zabıta memurlarını gönderiyor. Çiçekleri toplatıyor, romanlara 100’er lira para cezası kesiyor. İnsanlar oturduğu yerden kimse hizmet edemez. Halka dokunacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu seviyoruz, ama yönetiminin bu uygulaması doğru değil.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more