Reklamsız Sözcü

Rus turist bıçak gibi kesildi!

SÖZCÜ Haber Ekibi İzmir Turizm Fuarı’nda sektörün nabzını tuttu. Akıllarda “Rusya pazarı” vardı. Turizmciler “Rus turizmi bitti” dedi.

android-time 23:25 11 Aralık 2015
Rus turist bıçak gibi kesildi!
SÖZCÜ Haber Ekibi İzmir Turizm Fuarı’nda sektörün nabzını tuttu. Akıllarda “Rusya pazarı” vardı. Turizmciler “Rus turizmi bitti” dedi.

Gökmen ULU/SÖZCÜ
TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, sarsıcı gerçeği dile getirerek Türk Turizmi'nde artık Rusya pazarı diye bir şey kalmadığını söyleyerek SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulundu

Özbozdağ, “Şu anda hiçbir rezervasyon yok. Rus uçağının düşürülmesinden itibaren bıçak gibi kesildi. Türkiye için çok önemli bir ekonomik kayıp. Çünkü Almanya'dan sonra bizim ikinci büyük pazarımız Rusya'ydı” dedi.  Özbozdağ, “Yurtta barış, dünyada barış” sloganı ile özetlenen Türk dış politikasının yerine son dönemde “İçte savaş, dışta savaş” politikasının aldığını görüyoruz. Oysa turizm barışı sever. Turizm farklı dilden, farklı renkten, farklı inançtan bütün insanları bir araya getiren en güzel sektördür. Turizmi ayakta tutmak istiyorsak hem içte hem bölgemizde barışı savunmamız gerekir” diye konuştu.

UÇAKLA BİRLİKTE TURİZM DE ÇAKILDI
Grand Yazıcı Turban Otel Genel Müdürü İsmail Kuru, “Rus uçağı ile birlikte turizm de çakıldı. Herkes büyük bir telaş içinde. Rus pazarının kaybedilmesi özellikle Antalya için dokuz büyüklüğünde depreme eşdeğer. Bunun etkisi, tsunami gibi Antalya'dan Ege ve diğer turistik destinasyonlarımıza da yayılacaktır. 2016 maalesef ciddi bir kriz yılı olarak görünüyor. Hepimiz kendi açımızdan tedbir almak için çalışıyoruz” dedi. Kuru, “Ne yazık ki terör olayları, Suriye'deki savaş gibi faktörler diğer ülkeleri de olumsuz etkiliyor. Örneğin İngiltere pazarında da yüzde yirmilik düşüş var ve rezervasyonlar gün geçtikçe daha da düşüyor” ifadelerini kullandı.

TURİZM MÜDÜRÜNE GÖRE SIKINTI YOK
İzmir Turist Rehberleri Odası Başkan Vekili Serdar Çelenk, “Tüm dünyada, özellikle Avrupa'da daralma var. Çıkış aramalı, yeni çözümler bulmak için çalışmalıyız” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir İl Müdürü Abdülaziz Ediz ise Türk Turizmi için kaygı duyulacak bir durum olmadığını savundu. Ediz, “Dünyada sadece Rusya yok. 1 milyar 100 bin turist var. Türkiye turizmdeki potansiyelini, hizmet kalitesini sürdürdüğü müddetçe sıkıntı yaşamayız. Türkiye'nin turizmde endişesi olmaz” dedi. Ediz Rus pazarının yok olması ile oluşan boşluğun nasıl doldurulacağı hakkında ise görüş bildirmedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:3611.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more