Reklamsız Sözcü

Sağlık Bakanlığı’nda sınav skandalı

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı'ndaki sınav skandalını Meclis'e taşıdı.

android-time 16:25 25 Aralık 2015
Sağlık Bakanlığı’nda sınav skandalı
CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı'ndaki sınav skandalını Meclis'e taşıdı.

Sağlık Bakanlığı’nın 28 Haziran 2015 tarihinde açtığı kurum içinde yükselme sınavlarına ilişkin şaibelerin yazılı ve sosyal medyaya yansıması CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray'ı harekete geçirdi.

Foto: Gökmen ULU – Çıray, Sağlık Bakanlığı’ndaki sınav skandalını TBMM’ye taşıdı

1992-1996 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığını yürüten Çıray, ‘bu şaibeler gerçekse Sağlık Bakanlığının fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde icra etmesi engeller. Sağlık bakanlığı biterse sağlık biter.' dediği kurumsal yükselme sınavlarına ilişkin skandal iddialar konusunda yazılı bir soru önergesi verdi.

Çıray, AKP'nin devletin tamamına hâkim olma ve devleti bir parti devleti olarak yeniden inşa etme projesinin Sağlık Bakanlığı gibi liyakat ve hak edişin birinci derecede etkili olması gereken bir bakanlığı bile çürüteceğini belirtti. Yükselme sınavları konusundaki son derece vahim iddiaların bu nedenle derhal araştırılması gerektiğini vurgulayan Çıray, bu iddialardan sadece tek biri dahi doğru olsa sınavlar derhal iptal edilmelidir' dedi. “Aksi halde zaten ciddi idari problemlerle karşı karşıya olan Sağlık Bakanlığının bir süre sonra yönetsel felçle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Sağlıkta liyakatsizliğin bedeli çok ağırdır; topluma hastalık ve ölüm olarak geri döner.” diyen Çıray, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na hemen yanıtlaması için tam yirmi soru yöneltti.

SINAV KOMİSYONUNA AKP İL BAŞKANLARI KARIŞTI MI?

Çıray'ın Sağlık Bakanı'ndan yanıtlaması istediği sorulardan bazıları şunlar:
“Sağlık Bakanlığında görevde yükselmek için yazılı sınavda başarı puanının değerlendirme dışı bırakıldığı doğru mudur? Doğruysa ve sadece sözlü sınav esas alındıysa neden yazılı sınav açılmıştır? Yazılı sınavda ilk 10'a girmesine rağmen elenen 5 aday neden elenmiştir? Sınav komisyonuna Ak Parti il/ilçe başkanlıklarından, Sağlık-Sen genel merkezinden/şubelerinden ve il sağlık müdürlüklerinden alınacak adaylara ilişkin herhangi bir liste gönderilmiş midir? Her Ak Parti milletvekiline 1, her bakana 2 kontenjan verildiği iddiaları doğru mudur? Sözlü sınavlarla ilgili bütün bu şaibeler objektif bir şekilde bertaraf edilmediği takdirde sözlü sınavları iptal edilecek midir?”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:4525.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more