Reklamsız Sözcü

Soma’da beşinci duruşma

Soma maden kazası ceza davasının beşinci duruşması başladı.

android-time 10:27 15 Aralık 2015
Soma’da beşinci duruşma
Soma maden kazası ceza davasının beşinci duruşması başladı.

Manisa'nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014’te 301 işçinin şehit olduğu ve 162 işçinin yaralandığı maden faciasının ceza davasının beşinci duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Her biri yaklaşık iki haftalık kısımlar halinde dört duruşmayı geride bırakan davanın bu duruşmasının, 25 Aralık 2015’e kadar devam etmesi bekleniyor.

Foto: CİHAN -Duruşmaya çok sayıda madenci yakını katılıyor

Duruşma başlamadan önce İzmir’deki Aliağa Şakran Cezaevi'nde tutuklu bulunan sekiz sanık, jandarma ve polis eşliğinde getirildi. Sanıklar, duruşma salonuna geniş güvenlik önlemleri altında alındı. Goğun güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmada, maden şehidi aileleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, her seferinde olduğu gibi ellerinde 301 maden şehidinin isminin yazdığı afişle ve sloganlar eşliğinde polis noktasına kadar yürüdü. Salona, üst aramasının ardından alındılar. Öncekilere göre ilginin azaldığı görülen beşinci duruşmanın ilk oturumunda, faciadan yaralı kurtulan madencilerin dinlenmesine devam edilecek.

Facianın ardından başlatılan adli soruşturma sonucunda açılan davada olası kasıtla öldürme, bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olma, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarından 301 kez 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talebiyle haklarında dava açılan tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık ve Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in de aralarında bulunduğu toplam 46 sanık yargılanıyor.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:5415.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more