Reklamsız Sözcü

Sütten kesilsin diye çocuğunu öldüren anneye müebbet hapis

2 yaşındaki çocuğunu sevgilisi ile birlikte sütten kesilsin diye döverek anneye ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

android-time 14:53 18 Aralık 2015
Sütten kesilsin diye çocuğunu öldüren anneye müebbet hapis
2 yaşındaki çocuğunu sevgilisi ile birlikte sütten kesilsin diye döverek anneye ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

İki yaşındaki çocuğunu sevgisi ile birlikte sütten kesilsin diye döverek anne ve sevgilisine ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. 24 yaşındaki Makbule Yaşar, haziran ayında oğlunun düşerek bayıldığını söyleyerek acil servisi aramış fakat gerçek yapılan otopsi sonucu ortaya çıkmıştı.

Merkez Kocasinan ilçesi Gaziosmanpaşa Mahallesi’ndeki evde 24 yaşındaki Makbule Avşar, geçen 24 Haziran günü 112 Acil Servis’i arayarak 2 yaşındaki oğlu Adem’in, düşerek bayıldığını söyleyip yardım istedi. Eve gelen sağlık ekibi, vücudunda dayak izleri bulunan çocuğu, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Hastanenin yoğun bakım servisinde tedavide alınan talihsiz çocuk, solunumu durarak yaşamını yitirdi.

OTOPSİ GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Adli tabiplikte yapılan otopside minik Adem Avşar’ın ince bağırsağının koptuğu ve iç kanama geçirdiği, vücudunda morluklar olduğu, 15’e yakında dayak izi bulunduğu saptandı. Olay üzerine çocuğun annesi Makbule Avşar ile sevgilisi inşaat işçisi 27 yaşındaki Kemal Doğansoy, işkenceyle ölüme neden oldukları iddiasıyla gözaltına aldı. Emniyetteki ifadelerinin ardından anne ve sevgilisi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

SUÇU BİRBİRLERİNE ATTILAR

Kayseri 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında, tutuklu sanık Makbule Avşar ve Kemal Doğansoy, ölen çocuğun Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde oturan babası Halil Avşar ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada, suçsuz olduğunu öne süren anne kendini şöyle savundu:

“Eşim Halil çalışmıyordu, ayrıca bana kötü davranıyordu. Ben de oğlum Adem’i alarak daha önceden Sorgun’da tanıştığım ve zaman zaman telefonla görüştüğüm Kemal’in yanına gittim. Kayseri’de Kemal bana ayrı bir ev tuttu ve orada birlikte yaşamaya başladık. Kemal, benden bir çocuk istiyordu. O nedenle halen anne sütü emen oğlum Adem’in sütten kesilmesini sağlamak için, zaman zaman korkutmak amacıyla emerken Kemal çok hafif başına vuruyordu. Olay günü de akşam saatlerinde eve gelen Kemal, evde ekmek olmasına rağmen orucunu taze ekmekle açmak istediğini söyledi ve beni ekmek almaya gönderdi. Eve geldiğimde, çocuğumun baygın halde olduğunu, hırpalandığını gördüm. Benim çocuğumun katili Kemal’dir, çünkü o sırada evde sadece o vardı. Çocuğumun katilinin en ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum. Bir anne çocuğuna bunu yapabilir mi? Ben önce Allah’a sonra sizin adaletinize güveniyorum. Tahliyemi istiyorum.”

‘EVE GELDİĞİMDE ÇOCUĞU BAYGIN GÖRDÜM’

Tutuklu sanık Kemal Doğansoy ise “Olay günü akşam eve geldiğimde, çocuğun baygın ve perişan halini gördüm. Kendi telefonumun şarjı bittiği için, o sırada evimize gelen komşumuzun telefonundan 112 Acil Servis’i aradım ve durumu bildirdim. Ben kesinlikle çocuğu dövmedim, ben eve geldiğimde çocuk kendinde değildi. Bu olayda benim bir suçum yok ve tahliyemi istiyorum” diye ifade verdi.

Tanıkları da dinleyen mahkeme heyeti, 2 yaşındaki çocuğun ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili, çocuğun annesi Makbule Avşar ile sevgilisi Kemal Doğansoy’u ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more