Reklamsız Sözcü

Trafik cezası erken ödeme ve plaka ile araç ceza sorgulama

Trafik cezası erken ödeme süresi kaç gündür? Trafik cezası sorgulama ve EGM ceza sorgulama ile araç ceza sorgulama nasıl yapılır detayları ile haberimizde.

android-time 07:47 8 Ekim 2015
Trafik cezası erken ödeme ve plaka ile araç ceza sorgulama
Trafik cezası erken ödeme süresi kaç gündür? Trafik cezası sorgulama ve EGM ceza sorgulama ile araç ceza sorgulama nasıl yapılır detayları ile haberimizde.

Trafik cezası olan kişiler, alınan cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 günlük bir trafik cezası erken ödeme süresi bulunmaktadır. Trafik cezası erken ödeme imkânından yararlanmak isteyen kişilerin tebliğ tarihinden sonra başlatılan erken ödeme süresi içinde alınan cezanın ödenmesi gerekmektedir. Yapılacak trafik cezası erken ödeme sayesinde, trafik cezalarında % 25'lik bir indirime gidilmektedir. Bu sayede 100 TL trafik cezası olan kişilerin 75 TL ödeme yaparak trafik cezası erken ödeme imkanından yararlanması sağlanmaktadır. Hükümet tarafından trafik cezalarının hemen nakde dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlaması ve vatandaşların trafik cezası erken ödeme ile ceza ödemeye teşvik edilmesi için böyle bir uygulamaya gidilmiştir.

Trafik cezası erken ödeme işlemlerinde online olarak da imkandan yararlanmak mümkündür. Bu açıdan trafik cezası sorgulama ekranları üzerinden yapılacak trafik cezası sorgulama işlemleri sonrasında tüm cezalar kolay bir şekilde görüntülenecektir. Ekranda yer alan cezalar arasından yapılacak seçim sonrasında ise trafik cezası erken ödeme kapsamında tüm cezalar ödenebilir. Ödenecek olan cezaların kredi kartı üzerinden ödenmesi zorunlu tutulduğu için kişilerin ödeme ekranına geçiş yapıldığında ekranda yer alan alanlara kredi kartı bilgilerini girmesi gerekir. Böylece kart üzerinden ceza ödemesi tahsil edilecektir

Ödenmeyen Cezalara Faiz Eklenir Mi?

Trafik cezasını erken ödeme dışında da ödemeyen araç sürücülerinin cezalarına ek ücretler eklenmektedir. Trafik cezasına gecikme yapılan her ay için % 5'lik bir gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu kapsamda kişilerin 100 TL'lik bir alınan cezaya her ay sonunda 5 TL'lik bir gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu açıdan trafik cezalarının ödenmemesi halinde daha da artması söz konusu olacağından ceza alan kişilerin bu noktaya dikkat etmesi gerekmektedir.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 14:4826.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more