Reklamsız Sözcü

Trafik Cezası Gecikme Zammı Ve Faizi

Kişilerin trafik cezalarını ödememesi halinde cezalara gecikme zammı uygulanır. Trafik cezası gecikme zammı yüzde 5 ile sınırlandırılmıştır.

android-time 08:49 23 Aralık 2015
Trafik Cezası Gecikme Zammı Ve Faizi
Kişilerin trafik cezalarını ödememesi halinde cezalara gecikme zammı uygulanır. Trafik cezası gecikme zammı yüzde 5 ile sınırlandırılmıştır.

Kişilerin trafik cezası alması halinde, cezalarını en kısa süre içerisinde ödemesi gerekir. Trafik cezasının resmi olarak ödeme süresi cezanın tebliğ edilmesi ile başlar ve bu tebliğ posta yolu ile yapılır. Fakat kişilerin adreslerinin güncel olmaması halinde cezaların tebliğ edilmesi mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda ise kişilerin durumunu takip etmesi gerekir. Online olarak sunulan trafik cezası uygulamalarını kullanarak trafik cezaları hakkında bilgi alınabilir.

Gib gen tr blog sitesinde yer alan trafik cezası sorgulama yazısında EGM, GİB ve e devlet üzerinden kişilerin online olarak ücretsiz bir şekilde cezalarını öğrenebileceği ifade edilir. Bu kapsamda trafik cezasının olduğu öğrenildikten sonra trafik cezası gecikme zammı ya da faizi hesaplanabilir. Trafik cezası gecikme zammı hesaplama işlemlerinde kişilerin aylık olarak gecikme süresini hesaplaması gerekir.

Her ay içerisinde cezaya yüzde 5 oranında bir zam uygulanır. Bu açıdan her ay sonunda ceza yüzde 5'lik oranlarda artmaktadır. Her ay için cezanın yüzde 5'lik bölümü hesaplanarak cezaya eklenmelidir. Böylece güncel ceza tutarı belirlenebilir.

Kişilerin trafik cezası sorgulama yaptıktan sonra karşılaşacağı ekran şöyledir;

Bu ekranda kişilerin trafik cezası gecikme zammı ya da faizi hesaplamasına gerek kalmadan tüm detaylar paylaşılır. Gecikme zammı ile birlikte cezanın toplam tutarı da öğrenilebilir. Bu açıdan kişilerin Gib sitesindeki trafik cezası öğrenme yazısında da olduğu gibi trafik cezaları için gecikme zammı hesaplamak yerine online olarak sorgulama yapması çok daha kolay bir seçenektir. Ücretsiz bir şekilde sunulan hizmetlerde kişiler istediği zaman sorgulama yaparak bilgi alabilir. Bu açıdan sizler de belirtilen adımları takip edebilir, güncel cezalarınızı öğrenebilirsiniz.

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kişilere tebliğ edilen cezalar için beyanlı trafik cezası ödeme işlemleri yapılmalıdır. Gib gen tr sitesinde trafik cezası ödeme yazısında geçtiği gibi kişilerin internet üzerinden işlem yapması da mümkün olduğundan kolay bir şekilde beyanlı ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Trafik cezalarını ödemek için kurumlara gitmek istemeyen ya da zamanı olmayan kişiler bu konuda internet üzerinden işlemlerini kolay bir şekilde yapabilir. Beyanlı trafik cezası ödeme işlemlerinde kişilerin ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı'nın online sistemlerine giriş yapması ve bu sistemlerde bulunan hizmetlerden yararlanarak trafik cezası sorgulama işlemlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Belirtilen sorgulama sonrasında araç sahibi üzerine olan tüm trafik cezaları döküm halinde listelenecektir. Kişilerin bu adımdan sonra yapması gereken ise beyanlı trafik cezası ödeme işlemlerine geçmektir. Beyanlı trafik cezası ödeme işlemlerinde kişilerin ödemek istediği cezaları seçerek ödeme adımlarını takip etmesi yeterli olacaktır. Ödeme adımlarında ise kişilerin kredi kart bilgilerini ekranda yer alan alanlara girmesi gerekir. Kart bilgilerinin girilmesinin ardından ise ödeme işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Sunulan bu kolaylık sayesinde kişiler kurumlara gitmeden direk kredi kartı üzerinden cezalarını ödeme şansına sahiptir. Belirtilen beyanlı trafik cezası ödeme adımlarını takip ederek sizler de İstediğiniz zaman trafik cezalarına ceza ödeyebilirsiniz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2507.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more