Reklamsız Sözcü

Türkiye’nin AİHM raporu

CHP, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bugüne kadar kaç adet davada ve başvuruda haksız bulunduğunu ve ne kadar tazminat ödediğini sordu

android-time 11:53 12 Aralık 2015
Türkiye’nin AİHM raporu
CHP, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bugüne kadar kaç adet davada ve başvuruda haksız bulunduğunu ve ne kadar tazminat ödediğini sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

Foto: DHA- Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

“Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından bugüne kadar kaç adet davada ve başvuruda haksız bulunmuştur? Bu davaların ihlal edilen temel hak ve özgürlüklere göre tasnifi ne şekildedir? (Yaşam hakkı, işkence yasağı, mülkiyet hakkı vb.)
Türkiye Cumhuriyeti AİHM tarafından bugüne kadar hangi davalar için, hangi tutarlarda tazminat ödemeye mahkum edilmiştir? Devletin mağdurlara tazminat ödemesine yol açan bu davalardaki sorumlu kamu görevlisi veya görevlilerinin çalıştığı kamu kurumları hangileridir?
AİHM kararları çerçevesinde bugüne kadar devlet tarafından mağdurlara ödenen tazminatlar için sorumlu kamu görevlilerine yapılmış bir rücu işlemi var mıdır? Varsa hangi davalar için, hangi kamu kurumlarındaki görevlilere, ne kadarlık rücu işlemi yapılmıştır? Yapılan rücu işlemi sonunda sorumlu personelden alınan para miktarı ne kadardır?
Anayasa Mahkemesi tarafından bireysel başvuru kapsamında, hak ihlalleriyle ilgili bugüne kadar hangi başvurular için hangi tutarlarda tazminata hükmedilmiştir?
Anayasa Mahkemesi tarafından hükmedilen bu tazminatların kaçı için sorumlularına rücu işlemi yapılmıştır? Bu rücu işlemleri sonucunda devlet tarafından ödenen tazminatların ne kadarı sorumlu kamu görevlilerinden geri alınmıştır?
Rücu mekanizmasının hak ihlallerini önlemek üzere etkin bir şekilde işletilmesi için mevzuat düzeyinde veya idari düzeyde herhangi bir planlama var mıdır? Varsa, nedir?”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more