Reklamsız Sözcü

Yarkadaş’tan şehitlik teklifi

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, her ne sebeple olursa olsun hayatını kaybeden askerlerin şehit sayılması için kanun teklifi verdi.

android-time 10:58 24 Aralık 2015
Yarkadaş’tan şehitlik teklifi
CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, her ne sebeple olursa olsun hayatını kaybeden askerlerin şehit sayılması için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, 2002-2012 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) 983 askerin intihar ettiğine işaret ederek, askerlik süresince, her ne sebeple olursa olsun, hayatını kaybeden veya sakat kalan askerlerin şehit veya malul gazi sayılması için TBMM'ye kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde, asker intiharlarının 2012 rakamlarına göre sivillerden 2,5 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Foto: SÖZCÜ – Yarkadaş, askerlik süresince, her ne sebeple olursa olsun, hayatını kaybeden askerlerimizin şehit sayılması için teklif verdi

Barış Yarkadaş'ın teklifinin gerekçesinde, “canlarının bir parçası olan evlatlarını askerde kaybeden veya çeşitli sebeplerden dolayı evlatları sakat kalan ailelerin acısını hafifletebilmek, onları bekleyen zor ve meşakkatli süreçte devlet desteğini hissettirmek amacıyla her ne sebeple olursa olsun askerde hayatını kaybeden veya sakat kalan vatan evlatlarının şehit veya malul gazi sayılmalarının amaçlandığı” belirtildi.

Gerekçede dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın TBMM'ye verdiği bilgilere (Mart 2015) dikkat çekilerek şöyle dendi:
“2002-2012 yılları arasında TSK'da 983 Mehmetçik intihar etmiştir. Son 3 yılda tespit edilen 158 intihar vakasıyla birlikte kayıtlara göre son 13 yılda intihar eden asker sayısı 1141'i bulduğu yine verilen bilgiler arasındadır. Yine son 2,5 yıl içerisinde 29 astsubay intihar etmiştir. Asker intiharları 2012 rakamlarına göre sivillerden 2,5 kat fazladır.”
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) tarafından kamuoyuyla paylaşılan bildirgeye işaret edilen gerekçede şöyle denildi:
“Mobbing mağduru askerlerin yüzde 42'si hakaretten, yüzde 30'u dayaktan, yüzde 28'i orantısız cezalardan, yüzde 24'ü sağlık hizmeti alamamaktan, yüzde 14'ü aşırı fiziksel aktiviteye zorlanmaktan, yüzde 14'ü tehdit edilmekten, yüzde 7'si rütbeli personelin şahsi işlerine koşturulmaktan, yüzde 7'si uykusuz bırakılmaktan şikâyetçidir.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more