Reklamsız Sözcü

Yeni Dönem Başkanı Yenimahalle

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 17’inci Genel Kurul Toplantısı Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

android-time 10:59 22 Aralık 2015
Yeni Dönem Başkanı Yenimahalle
Türkiye Kent Konseyleri Platformu 17’inci Genel Kurul Toplantısı Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Genel kurula Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu, Platform Dönem Başkanı Nurhan Özcan, Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar, muhtarlar ve 100'e yakın kent konseyi başkanı katıldı.

Foto: SÖZCÜ – Türkiye Kent Konseyleri Platformu 17'inci Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Ev sahibi Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Elbette tüm belediyelerde o kentleri daha iyi yönetebilmek adına Meclis üyeleri, belediye bürokratları bulunmaktadır. Ancak yine de tüm bu unsurların yaptığı iş ve hizmetler o şehrin tüm ihtiyaçlarına cevap verme veya o şehirde yaşayan her kesimin ihtiyacını karşılama noktasında yeterli olmayabiliyor. İşte burada devreye sivil toplum örgütleri ve kent konseyleri giriyor” dedi.

Kent Konseylerinin, kentin yaşanabilir hale gelmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması için çok önemli görevleri olduğunu hatırlatan Yaşar “ Kent yaşamına koyduğu katkılar nedeniyle, kent konseylerini çok önemsiyorum ve gelişmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Ancak henüz gerek belediyeler açısından gerekse vatandaşlarımızdaki duyarlılık açısından gerekli düzeye eriştiğimizi söylemek zor. Çünkü Türkiye'deki belediyelerin yüzde 10'u kent konseylerini kurmuş durumda. Yani belediyelerimizin yüzde 90' ı yasalarla belirlenmesine rağmen görevi ihmal ediyorlar” diye konuştu.

Kent konseylerinin aktif olması bünyesinde, kadınları, gençleri, çocukları ve engellilerin çalışması gerektiğinin de altını çizen Yaşar “Çünkü içinde yaşadığımız şehirler hızla büyüyen, dolayısıyla problemleri de hızla artan şehirlerdir. Böyle bir durumda kent halkının bir bütün olması, herkesin kendi bilgisini, kendi tecrübesini bu kente katması, dolayısıyla sorunları birlikte çözmesi gerekiyor” dedi.

Alanya Kent Konseyi ve Türkiye Kent Konseyleri Platform Dönem Başkanı Nurhan Özcan desteklerinden dolayı Başkan Yaşar'a plaket verdi.

Türkiye'de Kent Konseylerinin kurulma oranının çok düşük olmasından üzüntü duyduğunu belirten Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar da kent konseylerinin kurulması kadar işlevsel olmalarının da çok önemli olduğunu vurguladı. Yasa gereği kurulmuş fakat hiçbir işlevselliği olmayan Kent Konseyleri olduğunu anlatan Dündar “Kent Konseylerinin arkasında maddi ve manevi destek olacak bir yerel yönetim yoksa başarılı olmaları mümkün değildir. Bu konuda Yenimahalle çok şanslı. Çünkü Yenimahalle Belediyemiz bu konuda çok büyük bir destek sağlıyor. Belediye Başkanımıza tüm vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

Toplantıda Divan Kurulu ve sonuç bildirge komisyonlarının oluşturulmasının ardından Yenimahalle Kent Konseyi'nin Yenimahalle Beceri İş ve Yaşam Enstitüsü (BİYEN) Projesi, katılımcılara bir sunumla tanıtıldı. Tüm kent konseylerinin projelerinin masaya yatırıldığı toplantıda karşılıklı görüş alışverişi yapıldı ve ortak kararlar alındı.

Genel Kurulun sonunda 17'inci Dönem Başkanı Ev sahibi ilçe Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar oldu.

Katılım ve desteklerinden dolayı tüm konuklara teşekkür eden Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı ve yeni dönem Türkiye Kent Konseyleri Platform Başkanı Atila Çınar “ Bugün Türkiye'nin dört bir yanından 100'E yakın temsilcimiz burada. Bununla gurur duyuyorum. Birileri bu güzel ülkenin insanlarını ne kadar ayrıştırmaya çalışırsa çalışsın, ülkemizin her yerinden insanlarımız gönüllü, koşulsuz, önyargısız bir arada olmaya hazırlar. Kent Konseyleri olarak demokrasi ve insan haklarıyla taçlanmış bir barış ikliminin yaşadığımız coğrafyada ve dünyada yeniden yeşereceğine inanmak istiyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem ülkemiz hem ilimiz hem de ilçemiz için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more