Reklamsız Sözcü

1800 yıllık esere adını yazdı!

Roma’da, 1800 yıllık sütuna adını yazdığı için gözaltına alınan bir Türk öğrenci para cezası ödedikten sonra serbest bırakıldı.

android-time 09:40 23 Aralık 2015
1800 yıllık esere adını yazdı!
Roma’da, 1800 yıllık sütuna adını yazdığı için gözaltına alınan bir Türk öğrenci para cezası ödedikten sonra serbest bırakıldı.

İtalyan basınında yer alan habere göre, bir Türk Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumları'ndaki (Fori Imperiali) sütunlardan birine bozuk parayla adını yazdı. Pazar günü gerçekleştiği belirtilen olay sonrası söz konusu öğrencinin gözaltına alındığı ve bir gece polis merkezinde bekletildikten sonra adliyeye götürüldüğü kaydedildi.

ÖĞRENCİYE PARA CEZASI

Tarihi kalıntılar açısından Roma'nın en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi'nde yer alan bu esere ağır hasar verdiği gerekçesiyle 200 Euro para cezası ödetildikten sonra serbest bırakılan öğrencinin Roma Belediyesi'ne ise 2 bin Euro tazminat daha ödemek zorunda olduğu bildirildi.

“BİLMİYORDUM”

Çevredeki diğer turistler tarafından İtalyan güvenlik güçlerine ihbar edilen öğrencinin adliyedeki ifadesinde, “Orada başka isimler de yazılı olduğunu gördüm, ben de kendi adımı yazmak istedim. Bunun yasak olmadığını sanıyordum” dediği aktarıldı.

M.S. 2. YÜZYILA DAYANIYOR

Türk öğrencinin adını kazıdığı Palatino Tepesi'ndeki sütunun tarihinin M.S. 2'nci yüzyıla dayandığı belirtiliyor. Venedik Meydanı (Piazza Venezia) ile Kolezyum arasında kalan ve bir açık hava müzesine ev sahipliği yapan Palatino Tepesi'nde Roma'nın köklerinin bulunduğuna inanılıyor.

Roma Mitolojisi’ne göre Palatino Tepesi, Roma'nın kurucuları Romulus ve Romus'un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yer.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more