Reklamsız Sözcü

1800 yıllık Herkül kabartması tahrip edildi

Roma dönemine ait 1800 yıllık Herkül kaya kabartması tahrip edildi

android-time 13:19 15 Aralık 2015
1800 yıllık Herkül kabartması tahrip edildi
Roma dönemine ait 1800 yıllık Herkül kaya kabartması tahrip edildi

Bursa'nın İznik ilçesinde Roma dönemine ait 1800 yıllık Herkül kaya kabartması tahribata uğradı. Kaderine terk edilen tarihi eser yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Herkül kabartmasının olduğu eski taş ocağı bataklığa dönüştü

Hisardere köyü yolu üzerindeki Deliktaş mevkisinde 1800 yıl önce taş ocağında çalışan işçilerin hem korunması hem de dini ibadetlerini yapabilmesi için kaya üzerine işlenen Herkül kabartması, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi. Milliyet'in haberine göre, kaya üzerine kabartma olarak işlenen heykelin sağ elindeki gücünü temsil ettiğine inanılan asa yok uğradığı tahribattan sonra yok oldu. Bununla beraber herkül kabartmasının olduğu eski taş ocağı alanı daha önce dökülen zeytin çorağı ile bataklığa dönüştü.

Herkül’ün, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğlu olduğuna inanılıyor.

HEYKEL GÜCÜ TEMSİL EDİYORDU

MS. 3. yüzyılda taş ocağında bulunan doğal kaya parçasına işlenen ve Yunan mitolojisinde göre Herakles olarak anılan Herkül'ün; Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğlu olduğuna inanılıyor. Heykel ve kabartmaların o yüzyılda kötülüklerden insanları koruduğuna inanılıyor. Herkül'ün, Deliktaş taş ocaklarında çalışan işçilere manevi ve bedensel güç aşılamak ve korumak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Kabartmada resmedilen Herkül'ün sağ elinde gücünü temsil eden asa, sol elinde öldürdüğü yedi başlı yılan bulunuyor. Tanrısal güçleri olduğuna inanılan mitolojik karakter, Yunan mitolojisinde Herakles ve Roma mitolojisinde Herkül olarak biliniyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:2215.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more