Reklamsız Sözcü

Arjantin ve Şili’deki Alevilerin hayatı belgesel oluyor

Güney Amerika'da yaşayan yaklaşık 3 milyon Alevi'nin hayatı belgesel film olacak

android-time 08:50 8 Aralık 2015
Arjantin ve Şili’deki Alevilerin hayatı belgesel oluyor
Güney Amerika'da yaşayan yaklaşık 3 milyon Alevi'nin hayatı belgesel film olacak

Güney Amerika Kıtası’nda yaşayan Alevilerin, Osmanlı döneminde oraya göçleri ve bugünkü yaşamları ‘Alevilerin Kayıp Kıtası Güney Amerika’ adlı belgeselle anlatılacak.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Yol TV’nin katkılarıyla hazırlanan belgesel 45’er dakikalık üç bölümden oluşacak. Fragmanı yayınlanan belgeselin 2016 yılı Ocak ayında tamamlanması planlanıyor.

BOLİVYA, VENEZUELA’YA…

DHA’ya konuşan, Gazeteci ve Belgesel Yapımcısı Fuat Ateş, ‘Alevilerin Kayıp Kıtası Güney Amerika’ belgeseli için Arjantin ve Şili’de uzun süren bir çalışma yaptığını, çok sayıda belge ve fotoğraf topladığını söyledi. Belgesel fikrinin Suriye’de yaşanan savaştan dolayı doğduğunu belirten Fuat Ateş şu bilgileri verdi: ”Bundan 150- 200 yıl önce bu insanlar Osmanlı’nın çeşitli uygulamalarından kaçarak Güney Amerika’ya yerleşmişler. Bunda bölgedeki savaşlar ve ekonomik nedenler de belirleyici olmuş. Oraya göçen ve şu anda orada yaşayanların sayısı 20 milyon olarak tahmin ediliyor. Bunların yaklaşık üç milyonu Arap Alevisi olarak tanımladığımız kitleden oluşuyor. Bu insanlar Suriye savaşından sonra duyarlı olmuşlar ve bizimle ilişkiye geçtiler. Biz de Şili ve Arjantin’de bu insanların durumlarını belgeledik. Bunun dışında Bolivya, Brezilya ve Venezuela’da da yoğun bir nüfusları yaşıyor Arap Alevilerin.

1930 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de ilk Alevi derneğini kuruyorlar. Bunun dışında bizim ulaşamadığımız ama 1920’de San Paulo kentinde kurulan bir dernek de var. Şu anda ise tahmini 40 civarında dernekleri var. Bu insanlar henüz kültürlerini kaybetmemişler; Arapça konuşuyorlar ve ibadetlerini de 150 yıl önce Suriye ve Lübnan topraklarından çıktıkları şekilde yapıyorlar. Orada bir nevi izole olmuşlar ve adetlerini korumuşlar. Şu anda 4. kuşak yaşıyor orada. Doktorlar, avukatlar, bürokratlar yetiştirmişler. 1988-1989 yıllarında Arjantin devlet başkanlığı yapan Carlos Menem de bir El Turco. Osmanlı pasaportuyla o bölgeye göçtükleri için orada yaşayan bu insanların ortak ismi El Turco olarak biliniyor.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:2908.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more