Reklamsız Sözcü

“Batı’dan Doğu’ya akmalıyız”

Sokağa çıkma yasaklarına sanatçılardan tepki

android-time 11:49 22 Aralık 2015
“Batı’dan Doğu’ya akmalıyız”
Sokağa çıkma yasaklarına sanatçılardan tepki

Doğu’da meydana gelen çatışmalara tepki gösteren sanatçı İlkay Akkaya, “Ateşkesin hüküm sürdüğü zamanda barışı savunmak kolay, önemli olan bu kadar çok kanın aktığı dönemde ve halkların duygusal anlamda kopuşunu sağlamak için tırmandırılan bir süreçte, ölümlerin önüne geçebilmek ve şiddetin sesini bastırıp barışın sesini yükseltebilmek için bir araya gelebilmektir” şeklinde konuştu.

“HİÇ KİMSE VİCDANSIZLIĞINA KULP ARAMASIN”

Oyuncu Levent Üzümcü, yaşananlarla ilgili şunları söyledi: “Şunu net söylüyorum, hiç kimse vicdansızlığına kulp aramasın. Herkes vicdansızlığını bir nedene bağlamaya çalışıyor. İnsanın hayatlarının, isteklerinin önüne hiç kimse geçemez.”

“BİNLERCE KİŞİ DOĞU’YA AKMALIYIZ”

Sanatçı Yasemin Göksu da, şunları söyledi: Oraları boşaltarak, insanlarını yerlerinden sürerek, çoluk çocuk demeden katletmektir. Şu anda bu sivil halkı korumak, bu kıyımı durdurmak için aklıma gelen tek şey Batı’da yaşayan insanların meslek, mevki, cinsiyet, sınıf hiçbir şey gözetmeksizin toplanıp binlerce kişi olarak Doğu’ya akmalıyız. Başka türlü bu kıyımın önüne geçeceğimizi düşünmüyorum. Ne imza metni ne teker teker sosyal mecralarda fikrini beyan etme işe yaramadığını görüyoruz. Bir değil, binlerce kişi olarak oraya gitmekten başka çare göremiyorum. Bu yüzden, toplu olarak oraya gitmek ve bunun önüne geçip ‘durun’ dememiz lazım.

Yaşananlara ilişkin kamuoyu yaratılması gerektiğini dile getiren Atay, “Hepimizin omuz omuza verip mücadeleyi büyütmemiz gerekiyor” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more