Reklamsız Sözcü

Denizdeki yaşamını tuvale yansıttı

Ressam Ayşen Can, eşiyle birlikte geçirdiği deniz yaşamını tuvale aktardı

android-time 11:01 21 Aralık 2015
Denizdeki yaşamını tuvale yansıttı
Ressam Ayşen Can, eşiyle birlikte geçirdiği deniz yaşamını tuvale aktardı

Yaşadıklarından yola çıkarak resimlerinde hayatındaki izleri anlatmayı prensip edinen Ressam Ayşen Can hayatının büyük bölümünü gemi kaptanlığı yapan eşi Mustafa Can ile büyük gemilerde geçirdi. Bu süre içinde 30 ülkeyi gezdi. Gemide bir de çocuğu dünyaya gelen Can yaşadıklarını resimlerle anlattı. 

Ayşen Can bu yıl yine yaşadıklarından yola çıkarak yaptığı resimlerinden oluşan ikinci sergisini açtı. Ressam bu kez kızının hastalığı, ameliyatı ve iyileşme dönemini anlatan resimlerinin gelirini İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Denizcilik Fakültesi Vakfına bağışladı.

Ressam Ayşen Can, “Eşimle birlikte hayatımın bir dönemini denizde yaşadım. Bu süre içinde 30 ülkeyi görme fırsatım oldu. Bu sürede birde oğlum dünyaya geldi Nuri Mertcan onu da gemide büyüttüm.  Kızımın ameliyatı sonrası büyük gemi resimleri çalışamadım. Çok sıkıntılı ve zor bir dönemdi. Evde kızıma bakıp, içimden geldiği gibi beni mutlu edecek renkli çiçekler yapmaya başladım. Kızımın hastalığı ve iyileşme sürecini resimlerime yansıttım. Bu bana çok iyi geldi. Resimleri kızımla ilgilenirken yaptığım için kızım adına bir derneğe bağışlamaya karar verdim. Kızım üniversite Sınavına hazırlandığı için “İTÜ Denizcilik Fakültesi Vakfı’na bağışlamaya karar verdim. Sergime tüm sanatseverleri bekliyorum” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more