Reklamsız Sözcü

Fazla sanat hasta mı ediyor?

Sanat eserleri karşısında kalp atışları hızlanan ve baygınlık geçiren insanlar 'sanat zehirlenmesi' yaşıyor.

android-time 12:33 30 Aralık 2015
Fazla sanat hasta mı ediyor?
Sanat eserleri karşısında kalp atışları hızlanan ve baygınlık geçiren insanlar 'sanat zehirlenmesi' yaşıyor.

Fazla sanat hasta eder mi? ‘Stendhal sendromu’, ‘Floransa sendromu’ ya da ‘sanat zehirlenmesi’ adı verilen bu rahatsızlığın gerçekten var olup olmadığı ve belirtileri bilimsel bir araştırmaya konu olmuştu.

Foto: Shutterstock

Deney ise şöyle : İtalya’daki bir sanat araştırmaları merkezinin, psikolog ve teknik uzmanlarla işbirliği içinde yaptığı deneyde, Floransa’da bulunan Medici Riccardi Sarayı’nın ziyaretçileri gözlemlendi. Medici Riccardi Sarayı’nda, fresklerle süslü şapeli gezen ziyaretçilerin kalp atış ve nefes alış hızları, tansiyonları, göz ve kas hareketleri incelendi. Fresklere bakan ziyaretçilerin görüntüleri kaydedildi ve kendilerinden eserlere bakarken neler hissettiklerini yazmaları da istendi.

Deneyde, bazı ziyaretçilerin eserlere bakarken yüz kaslarının gevşediği, gözbebeklerinin küçüldüğü, kalp atışı, nefes alış hızı ve tansiyonlarında değişiklikler olduğu belirlendi. Görsel sanat eserlerine işitsel uyarıcılar da eşlik ettiğinde ise beyindeki aktivitenin daha da arttığı görüldü. Ziyaretçilerin bazıları da hislerini “aşırı duygulanma” ve “tatlı bir yorgunluk” olarak tanımladı.

GERÇEK BİR PSİKOSOMATİK BOZUKLUK OLABİLİR

Araştırma, Floransa’daki Studi Uniti araştırma merkezinden Perla Gianni, klinik psikolog Andrea Bonacchi ve teknik uzmanlar tarafından yapılıyor. Araştırmanın ilk bulgularında ‘Stendhal sendromu’nun gerçek bir psikosomatik bozukluk olabileceği ortaya çıktı. Yani sanat eserleri karşısında yaşanan ‘stendhal sendromu’ olarak bilinen durum bir psikolojik soruna işaret ediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:5030.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more