Reklamsız Sözcü

İstanbul Resitalleri sıradışı sanatçıları ağırlayacak

İstanbul Resitalleri 2015 - 2016 sezonu, dünya salonlarından birbirinden başarılı sanatçıları ağırlıyor.

android-time 14:48 12 Aralık 2015
İstanbul Resitalleri sıradışı sanatçıları ağırlayacak
İstanbul Resitalleri 2015 - 2016 sezonu, dünya salonlarından birbirinden başarılı sanatçıları ağırlıyor.

İstanbul Resitalleri 9. sezonu, dünya klasik müzik takvimlerinin 2015- 2016 programlarında yer alan sıradışı sanatçıları, ekimden hazirana 9 ay boyunca, İstanbul’un en prestijli adreslerinden Sakıp Sabancı Müzesi ‘the Seed'de rafine bir İstanbul izleyicisi ile buluşturuyor.

2015 – 2016 yeni sezon açılışı, efsanevi şef Zubin Mehta’nın keşfi olan uluslararası arenada Beethoven yorumculuğuyla ünlü İsrailli piyanist Saleem Ashkar ile 8 Ekim’de “Saf Beethoven” resitaline ayrıldı. 2001 New York Uluslararası “Pro Piano” Yarışması birinciliğinin ardından uluslararası klasik müzik dünyasında başarılı Chopin yorumu ve izleyiciyi büyüleyen sahne enerjisi ile popülerliğini koruyan ünlü Fransız virtüöz Laure Favre-Kahn, Chopin’e ithaf ettiği ve mayıs 2014’te yayınlanan 11. albümü ile 14 Kasım’da yeniden İstanbul’da!

2015 yılının kapanışını 12 Aralık'ta, Leipzig Uluslararası Bach Yarışması (2002) birinciliğinin ardından adını son on yıldır usta Bach yorumculuğu ile pekiştiren Alman piyano virtüözü Martin Stadtfeld yapıyor. Stadtfeld, son 14 yıldır hiçbir piyanistin birinciliğe layık görülmediği yarışmada hem birinci oldu hem de yarışmayı o güne kadar kazanan ilk Alman piyanist olma ünvanını elde etti. Sezonun 2016 yılı İrlandalı sıradışı bir virtüöz Finghin Collins ile 14 Ocak’ta başlıyor. 1999 İsviçre Clara Haskil Uluslararası Piyano Yarışması Birincisi Collins’in Uzak Doğu’dan Avrupa ve Amerika’ya uzanan uluslararası başarılı performansları klasik müzik dünyasında büyük beğeni topluyor.

New York Times’ın “Muhteşem bir piyanist!” dediği, ülkesi İzlanda’da çok sevilen ve üç kez üst üste “Yılın Sanatçısı” seçilen Vikingur Olafsson 7 Nisan’da İstanbul Resitalleri’nde! Olafsson'un piyanizmini ve çalışmalarını takip edenler onun ne kadar sıradışı bir müzisyen olduğunu çok iyi biliyor. Sezonun en merak uyandıran isimlerinden Ürdünlü dahi piyanist Karim Said, 9 Mayıs'ta İstanbul izleyicisi ile buluşuyor. Dünyaca ünlü şef Daniel Barenboim’in 10 yaşında keşfettiği Said için ilk yorumu “Ona ne öğretebilirsiniz ki o zaten her şeyi biliyor!” oldu. İstanbul Resitalleri’nin 4 Haziran’daki sezon finali, Rus piyano ekolünün uluslararası arenadaki en büyük yorumcularından, 30’u aşkın albümü ve etkileyici performanları ile dünya çapında kariyere sahip olan efsanevi Rus piyanist Nikolai Demidenko'nun muhteşem final resitali ile gerçekleşecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more