Reklamsız Sözcü

Kanlı Nigar, Leyla Gencer Sahnesi’nde

“Kanlı Nigar” adlı müzikal 29 Aralık'ta Ankara Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde sahnelenecek...

android-time 10:03 29 Aralık 2015
Kanlı Nigar, Leyla Gencer Sahnesi’nde
“Kanlı Nigar” adlı müzikal 29 Aralık'ta Ankara Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde sahnelenecek...

Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun en önemli eserlerinden biri olan “Kanlı Nigar”, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 17 Mart Salı akşamı saat 20:00'da Leyla Gencer Sahnesi'nde sahnelere taşınıyor.

Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun Orta Oyunu ve Gölge Oyunu'nda defalarca oyunlaştırdığı Kanlı Nigar, bu kez (farklı bir formda) iki perdelik müzikal olarak sahneleniyor. Eser, Cem İdiz'in tamamıyla yeniden yazdığı müzik ve Özlem Belkıs'ın metni ile sunulacak.

Anonim bir öykü olarak Karagöz oyunlarında on yedinci yüzyılda ortaya çıkan Kanlı Nigar, bir tür halk güldürüsüdür. Kanlı Nigar, çocuk yaşta köyünden alınarak bir konağa verilen, çocukluktan ilk genç kızlığa geçişinde de erkelerin tacizine maruz kalan bir kadının öyküsünü anlatmaktadır. Oyun, güldürünün yanı sıra bir anlamda trajediyi de içermekte. Kanlı Nigar, yaşamını sürdürebilmek için erkeklerle yarışan, gerektiğinde hile ve kurnazlık yapan, yüzlerce yıldır dünyanın aşamadığı cinsel ayrımcılığı bir yanından yakalayarak atlatmaktadır.

1900'lerin başlarında İstanbul'da bir semte yeni taşınan ve hiçbir erkeğin bulunmadığı, bir ailenin öyküsünün anlatıldığı Kanlı Nigar müzikalinin konusu şöyle: Semte yeni taşınan Nigar, kızı Letafet, kalfası Şetaret, bahtsız besleme Nefaset ve dilsiz Ülfet, bohçacılık ve falcılık yaparak yaşamlarını sürdürme çabası içindedir… Ancak mahalleli, bu yeni aileden hoşnut değildir; nedeni de evde reis görevini üstlenen bir erkeğin bulunmamasıdır. Mahalle sakinlerinden Haydar, bu ailenin başında bulunan Nigar'ı görür ve tanır… (Nigar, geçmişte Haydar'ın tacizine maruz kalmıştır) Haydar, bu durumun mahalleli tarafından öğrenilebileceği kuşkusuyla, ailenin mahalleden uzaklaştırılması için türlü oyunlar deneyecektir. Bir de geçmişte alacaklı oldukları iddiasıyla ortaya çıkan Laz ve Acem de alacaklarını tahsil etmek adına olaya karışacak; işler büsbütün sarpa saracak; sonuçta, kadının fendi erkeği yenecektir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more