Reklamsız Sözcü

Sabratha Antik Kenti IŞİD’in eline geçti

IŞİD, Libya'daki Sabratha Antik Kenti'ni ele geçirdi

android-time 16:25 14 Aralık 2015
Sabratha Antik Kenti IŞİD’in eline geçti
IŞİD, Libya'daki Sabratha Antik Kenti'ni ele geçirdi

Terör örgütü IŞİD, Suriye’deki Palmira Antik Kenti’nden sonra Libya’daki Sabratha’yı da kontrolü altında aldı.

Libya'nın başkenti Trablus'a 80 kilometre uzaklıkta bulunan ve UNECO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki Sabratha Antik Kenti, IŞİD tarafından yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Arkeofili’nin haberine göre; Kente 30 araç dolusu silahlı militanla saldırı düzenleyen IŞİD, bölgedeki kontrol noktalarını ve askeri merkezlere de baskın düzenledi. IŞİD'in kentte binlerce yıllık tarihi eserleri yok etmesinden endişe ediliyor.

Sabratha Antik Kenti'nin içinde 3. Yüzyıla ait çok iyi korunmuş bir Roma amfitiyatrosu da bulunuyor. Suriye'de IŞİD kontrolünde bulunan Palmira Antik Kenti'nde ise hali hazırda birçok tarihi yapı IŞİD tarafından yıkıldı.

SABRATHA ANTİK KENTİ

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi döneminde birçok konser ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Sabratha Antik Kenti'nde, Antonine, Liber Pater (Dionisos), Serapis, İsis Herküles tapınakları, Kapitol, forum, antik tuvaletler, deniz hamamı, senato binası, Hristiyan bazilikası, Bizans duvarı yer alıyor.

Roma döneminden kalma, yumuşak kum taşından mimari eserleriyle Sabratha antik kenti ve 3 katlı tiyatro salonu eski şehircilik anlayışının ihtişamını gözler önüne seriyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:3615.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more