Reklamsız Sözcü

Renault’da Megane ‘baharı’

Renault, eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimini yaptığı yeni Megane’ı, içinde test sürüşünün de bulunduğu bir organizasyonla tanıttı.

android-time 09:46 14 Aralık 2015
Renault’da Megane ‘baharı’
Renault, eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimini yaptığı yeni Megane’ı, içinde test sürüşünün de bulunduğu bir organizasyonla tanıttı.

Renault'un C segmenti aracı Megane, yeni tasarımı, üst segment teknolojileri, iki benzinli dört dizel motor seçeneği ve Renault Sport'un geliştirdiği sürüş özellikleriyle yeniden doğdu. Yeni Megane nisan ayında Türkiye'de olacak.

Lizbon / PORTEKİZ

Yeni Megane, otomobilin kontrol merkezi görevini gören R-Link2 sayesinde internet bağlantı teknolojisini, 8.7-inçlik portre ekranı ile sunuyor. Orta konsoldaki Multi-Sense tuşu sürüş fonksiyonlara erişilmesini mümkün kılıyor. Sistem beş farklı sürüş modu sağlıyor: Neutral, Sport, Comfort, Perso ve Eco. GT versiyonunda Eco modunun yerini ‘R.S. Drive' modu alıyor. Ayrıca renkli Head Up Display de dahil olmak üzere bir dizi sürüş yardımcısı sistem sunuyor.

RENAULT SPORT'UN KATKILARIYLA

GT versiyonundaki 4Control sistemi yeni Megane'ın segmentinde dünyada ilk kez kullanılıyor. Bu sistem Renault Sport eseri bir süspansiyonla bir araya getiriliyor. 4CONTROL sayesinde manevra kabiliyetini artırmak için aracın arka tekerlekleri ön tekerleklerin tersi istikametine dönüyor. Söz konusu geçiş işlemi Sport modunda 80 km/s altında diğer modlarda ise 60 km/s altında meydana geliyor.

SINIFININ EN İYİ DİZEL MOTORU

Türkiye'de Megane; Joy, Touch, Icon ve GT-Line olmak üzere 4 ekipman seviyesi ve 2 benzinli (1.2 Tce 130bg / 1.6 16V 115bg), 4 dizel motor seçeneği (1.5dCi 90 bg / 1.5dCi 110bg EDC / 1.5 110bg EDC / 1.6dCi 130bg) olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor. 1.2 Tce 130bg EDC ve  1.6 dCi 165bg EDC versiyonları ise 2016 yılının ikinci yarısında ürün gamına ekleniyor olacak. GT versiyonu ise 1.6TCe 205bg ve 1.6dCi 165 bg seçenekleri ile özel sipariş ile satışa sunulacak. Energy dCi 110bg 3,3l/100km ve 86g/km CO2 değerleri ile sınıfının en iyisi. Yeni Megane, Megane GT ve Megane GT-Line Avrupa'da Ocak 2016'da, Türkiye'de Nisan 2016'dan itibaren satışa sunulacak.

RAKİPLERİNİN ÖNÜNE GEÇECEK

Birlikte test sürüşü yaptığımız Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “C segmenti Türkiye'de binek otomobil pazarından yüzde 52,5 pay alıyor. Hatchback segmentten yüzde 23 pay alıyor. C Hatchback tek başına ise binek otomobil pazarında yüzde 12 paya sahip. Türkiye'de yüksek bir paya sahip olmamasına rağmen markaların prestijli ve önemli modelleri bu segmentte yer alıyor. Megane Türkiye'de her türlü beklenti ve ihtiyaca hitap edecek geniş bir ürün gamı ile yer alıyor. Megane dinamik, zarif tasarımı ve üst segmentten aldığı teknolojileri ile rakipleri arasından öne geçmeye hazırlanıyor. Fiyatını ise satışa sunacağımız nisanda açıklayacağız” dedi.

Yeni Megane GT-Line'da, sportif bir ön tampon bulunuyor. Alttaki hava giriş kanalı daha geniş ve her iki yanında menfezler yer alıyor. Megane GT Line'ın yan kanatlarında ve arka kısmında özel GT line logosu yer alıyor. GT Line standart 17 inç Dark metal alüminyum alaşımlı jantlara sahip, 18 inç alüminyum alaşımlı jantlar opsiyonel olarak seçilebiliyor. Yan aynalar, difüzör ve öndeki yan hava kanalları da Dark metalden. Yeni Megane GT-Line'ın kabini ise şık ve sportif. Kişiyi sarmalayan koltuklar ilave yan destek sağlıyor ve başlıklar, mavi üst dikiş ve spor logoları ile sunuluyor. Ön panelde ise Yeni Megane ile aynı TFT ekran yer alıyor. Özel direksiyon simidi ve ön çamurluklarda bulunan GT-Line logosu ön panel döşemesinde de göz çarpıyor.

 

 

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more