Reklamsız Sözcü

Sürücüler dikkat

Beklenen 'kar' bu sabah itibariyle İstanbul'a yağmaya başladı. Peki karlı havalarda trafikte nasıl tedbirler almalıyız?

android-time 15:10 30 Aralık 2015
Sürücüler dikkat
Beklenen 'kar' bu sabah itibariyle İstanbul'a yağmaya başladı. Peki karlı havalarda trafikte nasıl tedbirler almalıyız?

Kışın ‘sert yüzünü’ iyice hissettirdiği şu günlerde kar ve buz, sürücüler için aşılamaz engellere sebep olabiliyor. İstanbul trafiğinin üzerine bir de yoğun kar yağışı eklendiğinde ulaşım daha da zorlaşıyor. Aslında kar yağışı sonrası yoğunluğun ve ulaşım aksamalarının en büyük sebepleri gerekli tedbirlerin sürücüler tarafından alınmıyor olması. Özellikle trafikte vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında kış şartlarına hazırlık geliyor. İşte sürücüler için uyarılar… 

İsa ÇAKIR / Sözcü

Foto: DHA Kış lastiği kullanımı önemli

Kış lastiği kullanımına dikkat

Hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü anlarda, karlı ve buzlu zeminlerde sürücülere en çok bu lastikler yardımcı oluyor. Kış lastiği daha iyi fren mesafesi ve daha iyi bir tutunma performansı için en önemli unsurların başında geliyor.

Foto: DHA

Araç sürüş karakterinizi değiştirmelisiniz

Sürücülerin dikkat etmesi gereken diğer önemli unsurda araçlarını yağışsız hava koşullarında gibi kullanmamaları. Karlı ve buzlu zeminlerde ani direksiyon manevralarından, sert gaz ve fren hareketlerinden kaçınmanız gerek. ABS sistemine sahip bir aracınız varsa frene sonuna kadar basmaktan çekinmeyin. Sistem size, tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyerek aracı daha kolay yönlendirme imkanı sunacaktır. Aracınız eski tip bir fren sistemine sahipse, fren pedalına hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Aracınızın patinaja bırakmayın

Manuel vitesli araçlarda, vites değişimlerini devir yükseltmeden yapmanız patinaja düşmenizi engeller. Aracın patinaj çektiği durumlarda ise ayağınızı gaz pedalından çekerek lastiklerin yola tutunmasını beklemelisiniz.

Foto: DHA – Rampalarda patinaja kalmamalısınız

Rampada iniş ve çıkışlar önemli

Yokuş aşağı indiğiniz durumlarda ise inişe başlamadan hızınızı ayarlayın ve kontrolsüz bir şekilde yokuşa girmeyin. Motor freninden yararlanmak ve lastikleri kilitlemeden hafif fren yapmak güvenli iniş için dikkat etmeniz gereken bir başka unsur.

Yoğun kar yağışı, sis ve tipi gibi durumlarda diğer sürücülerin sizi fark etmesi için farlarınızı, sis ve kar lambalarınızı yakmış olmanız trafik güvenliği için önemli. Don olayının yaşandığı bölgelerde, silecekler ile camın arasına bir karton koymanız cama yapışmalarını engelleyecek ve daha hızlı bir şekilde yola çıkabilmenize imkan sağlayacaktır. Görüş alanızı etkiyen buğlanmaya karşıda dikkatli olmalısınız. Camlarda oluşan buğlanma çözülmeden hareket etmemeli, silecekleri ve silecek sularınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Gerekli durumlarda zincir takmalı ve aracınızda zincir olmadan trafiğe çıkmamalısınız. Araç bakımlarınızı zamanında yaptırmak da zorlu kış şartlarında arızalara karşı işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:1230.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more