Reklamsız Sözcü

5 yaşındaki oğluna böbreğini verdi

5 yaşındaki oğluna böbreğini verdi

android-time 10:54 26 Aralık 2015
5 yaşındaki oğluna böbreğini verdi
5 yaşındaki oğluna böbreğini verdi

Erol AKKIRANTALYA, (DHA)- ANTALYA`da 22 yaşındaki Hatice Say, bir böbreğini bağışlayarak, böbrek yetmezliği hastası 5 yaşındaki oğlu Murat Say`ı ikinci kez hayata bağladı.

Şanlıurfa`nın Ceylanpınar İlçesi`nde oturan Say ailesinin ikinci çocuğu Murat`ın 6 aylıkken böbreklerinden rahatsız olduğu anlaşıldı. Murat Say, 5 yaşına geldiğinde doktorları, nakil olması gerektiğini söyledi. Yavrusunun daha fazla acı çekmesine dayanamayan 3 çocuk annesi Hatice Say, bir böbreğini verip oğlunu ikinci kez hayata bağladı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof.Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi tarafından yapılan operasyonla anneden alınan böbrek, çocuğuna başarıyla nakledildi. Anne Hatice Say, `Çektiği acılardan kurtulması için gerekse canımı da verirdim` dedi. Nakilden sonra oğlu ve kendisinin sağlıklı olduğunu kaydeden Hatice Say, `Murat`ın çektiği acılara yüreğim dayanmıyordu. Biraz kilo almasını ve büyümesini bekledik. Tek endişem böbreğimin uyum sorunuydu, o engeli de çok şükür aştık` diye konuştu. Murat Say`ın henüz 6 aylıkken bu hastalıkla mücadelesinin başladığını söyleyen aynı yaştaki baba Yusuf Say ise, şöyle konuştu:

`Murat`ı, ishal ve kusma şikayetiyle götürdüğümüz hastanede, üre ve kreatin değerlerinin yüksek olduğunu söylediler. Şanlıurfa ve Diyarbakır`da gittiğimiz doktorlar protein kaçağı olduğunu da söyledi. Önce ilaç, 3 yıl önce de diyaliz tedavisine başladık. `Nakil için gerekli işlemlere başlayın` dediklerinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi`ne geldik. Tedavi ve kontroller için 6 ay daha Antalya`da yaşamamız gerekiyor. Eşim ve çocuğum bakıma muhtaç. Diğer çocuklarım da akrabalarımın yanında. Ev tutmamız gerekiyor, henüz çalışmam için ortam uygun değil, iki hastanın bakımını ben üslendim. Tedavilerimiz yapılıyor, ancak ev kirası ve diğer ihtiyaçlarımız için yardıma ihtiyacımız var.`

FOTOĞRAFLI

DHA-Sağlık – Türkiye-Antalya – Erol AKKIR
2015-12-26 10:48:08

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more