Reklamsız Sözcü

Hepatit her yıl 1,4 milyon can alıyor

Hepatitin her sene 1,4 milyon isnanın ölümüne sebep olduğu ortaya çıktı.

android-time 08:26 24 Temmuz 2015
Hepatit her yıl 1,4 milyon can alıyor
Hepatitin her sene 1,4 milyon isnanın ölümüne sebep olduğu ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü “Dünya Hepatit Günü” olarak kabul edilen 28 Temmuz öncesi, ülkelere viral hepatitin engellenmesi için çalışmaları artırma çağrısı yaptı.

Tek kullanımlık şırınga öldürüyor

Güvenli olmayan enjeksiyonlar nedeniyle her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin hepatit virüsüne kapıldığına dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, tek kullanımlık şırıngaların hepatit virüsünün bulaşmasını engelleyeceğini belirtti. Kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşan hepatit B, karaciğeri etkiliyor ve kronik hastalıklara neden olabiliyor. Dünya genelinde yaklaşık 240 milyon kişi hepatit B virüsü taşıyor. Siroz ve karaciğer kanserine neden olan hepatit B her yıl 780 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. Ayrıca bütün çocukların aşılanması gerektiğine dikkat çeken DSÖ, üç doz aşı ile korunmanın mümkün olduğunu belirterek aşının doğumdan sonra 24 saat içinde yapılmasını öneriyor.

Hepatit C’nin aşısı yok!

Her yıl yaklaşık 500 bin kişinin ölümüne neden olan hepatit C virüsünün henüz aşısı bulunmuyor. Hepatit A ve E, hastanın dışkısıyla kirlenen su ve gıda maddelerinin tüketilmesiyle bulaşıyor.

 

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more