Reklamsız Sözcü

Yılda 184 bin can alıyor!

Şekerli ve gazlı içeceklerin yılda 184 bin can aldığı tespit edildi.

android-time 09:53 1 Temmuz 2015
Yılda 184 bin can alıyor!
Şekerli ve gazlı içeceklerin yılda 184 bin can aldığı tespit edildi.

ABD’de yapılan geniş kapsamlı bir araştırma, şekerli ve gazlı içeceklerin her yıl dünya genelinde 184 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu ortaya çıkardı. Tufts Üniversitesi'nden Dr. Dariush Mozaffarian ve ekibinin 51 ülkeyi kapsayan araştırması, 184 binden fazla kişinin bu içeceklerin yol açtığı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. Bilim ainsanları, 1980-2010’da yapılan, 611 bin 971 kişiyi kapsayan beslenme alışkanlıkları ve ölüme ilişkin 62 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmada, enerji içecekleri, buzlu çay gibi şekerli ve gazlı meşrubatların, her yıl 133 bin kişinin diyabetten, 45 binin kalp-damar hastalıklarından ve 6 bin 450’sinin kanserden ölümüne yol açtığı sonucuna varıldı. Bu meşrubatların tüketimine bağlı ölümlerin yüzde 76’sının düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğuna dikkati çeken bilim adamları ayrıca Japonya'da 65 yaşın üzerinde şekerli içeceklere bağlı ölümler yüzde 1'den azken, Meksika'da 45 yaş altındakilerin yüzde 30'unun bu içeceklerin yol açtığı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini belirtti.

Meksika'da yılda ortalama bir milyon kişiden 405’inin şekerli ve gazlı içeceklere bağlı hastalıklardan öldüğü örneğini veren bilim adamları, bu durumun Meksika’da güvenilir içme suyuna erişimdeki sıkıntıdan kaynaklandığını ifade etti. ABD’de ise 1 milyon kişiden 125’inin bu içeceklere bağlı sebeplerden öldüğü vurgulandı.

AA’nın haberine göre; araştırmaya imza atanlardan Mozaffarian, beyaz şekerin besin anlamında hiçbir katkısı olmadığına işaret etti.

 

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more