Reklamsız Sözcü

Çığır açan bilim kurgu filmleri

Geleceğin olası teknolojilerini ve gelecekteki yaşamı beyaz perdeye taşıyan çarpıcı bilim kurgu filmleri...

android-time 14:29 26 Temmuz 2015
Çığır açan bilim kurgu filmleri
Geleceğin olası teknolojilerini ve gelecekteki yaşamı beyaz perdeye taşıyan çarpıcı bilim kurgu filmleri...

Sinema tarihinde bazı filmler çok yüksek bütçelerle, çok muhteşem görsel efektler ya da kurgular kullanarak seyirciyi etkilemeyi ve büyük gişe hasılatı yapmayı başarabilir; ancak bazı filmler vardır ki adeta zamanının ötesinde bir vizyon ile çekilmiştir.

tr.fobito.com'un derlediği bu liste ile işte sinema tarihinin unutulmaz ve unutulmayacak olan, çığır açmış bilim kurgu filmleri…

Terminatör – 1984
80'lerin en kült filmlerinden biri olan Terminatör serisinin bu ilk filmi zaman yolculuğu, robotlara karşı savaşan insanlar, yapay zeka gibi düşünceleri en iyi ve etkileyici şekilde işleyen yapımlardandı. Bu yıl vizyona giren yeni filmi de bu efsanenin bir süre daha izleyicileri etkilemeye devam edeceğini gösteriyor.

Geleceğe Dönüş – 1985
Bilim kurgu filmi dendiğinde akla gelen ilk yapımlardan olan Geleceğe Dönüş, üzerinden geçen 10'larca yılın ardından hala pek çok izleyiciye ilk günkü heyecanı yaşatan unutulmazlar arasında.

Yıldız Savaşları – 1984
Yeni Bir Umut adındaki ilk bölümü olan ve kronolojik olarak dördüncü sırada yer alan ve tüm zamanların en iyi film serileri arasında yer alan Star Wars'un ilk filmi beyaz perdenin bu en büyük isimlerinden birisinin de başlangıcı oldu.

Gerçeğe Çağrı – 1990
Terminatör serisi ile bilim kurgu  – aksiyon filmlerinin önemli isimleri arasına giren Arnold Schwarzenegger'in oynadığı bir diğer izlenmesi gereken filmi Gerçeğe Çağrı, gezegenler arası yolculuk gibi bugün çok yaklaştığımız teknolojileri barındırıyordu.

Matrix – 1999
İzleyicileri tarafından bir sinema filminden çok felsefi yapısı ile dikkat çeken Matrix, yapay zeka, robotlar ve insanların mücadalesinin yanı sıra yapay zekanın nasıl yapay bir evrene dönüşebileceğini de gösteren en iyi filmler arasındaydı.

Azınlık Raporu – 2002
Steven Spielberg'ün yönettiği Azınlık Raporu filmi de yapay zeka, bilişim ve yazılımın geleceğimizi nasıl şekillendirebileceğini anlatan ve kısmen karanlık bir gelecek çizen filmler arasında en önlemlilerden biri.

İsyan – 2002
Orijinal adı Equilibrium olan film, Üçüncü Dünya Savaşı'ndan sonrasında geçen ve yine insanlık için karanlık bir gelecek çizen filmler arasındadır.

Avatar – 2009
Tüm zamanların en çok hasılat yapmış filmi olan Avatar, gezegenler arası yolculuk fikrini en iyi şekilde kullanan filmlerden birisi olmasının yanı sıra farklı gezegenlerdeki yaşam formlarının da işlendiği, ayrıca üç boyutlu çekim teknolojisi ile de sinema sektöründe çok büyük ses getiren bir filmdi.

Son güncelleme: android-time 14:3026.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more