Reklamsız Sözcü
DİNÇER GÜNER

Plüton’u yedirmeyiz!

19 Temmuz 2015

Bu hafta New Horizone uzay aracı Plüton'a en yakın mesafeye ulaştı! Resimlerinin çekilmesinin yanı sıra bir çok veri elde edildi. NASA'nın ilk yayınladığı fotoğraf Püton'un bildiğimiz bütün karizmasını yerle bir etti! Gezegenin “Hades” ile ilişkilendirilen bütün o mistik hafif korkutucu doğası gitti yerine tek elinde kalp tutan, sevimli ‘Elmyra' capsleri çıktı ortaya! Ama işin aslı öyle değil. Gelin size gerçek “PLÜTON”u anlatayım.
Plütonu ilk fotoğraflayan, Neptün'ün de keşfedilmesini sağlayan ünlü astronom ve Lowell Gözlemevi'nin kurucusu Percival Lowell, Neptün'ü keşfetme döneminde Plüton'unda izlerine rastlayıp X gezegeni adını vermiştir. Ölümüne kadar 2 tane fotoğraf elde edebilmiş fakat varlığını bir türlü ispat edememiştir. Sonra Kansaslı Clyde Tombaugh'a X gezegenini araştırması için görev verilmiş. Lowell Gözlem Evi'ndeki fotoğraflardan etkilenen Clyde 1930 yılının ilk aylarında X gezegenine dair yeni bulgular elde etmiş, kullandığı tekniklerle burada bir gezegen olduğunu ispat etmiştir. Bu bulguları Harward Gözlemevi'ne sunmuş ve X gezegenine isim arayış süreci başlamıştır. Plüton'un ismini 11 yaşındaki Oxfordlu Venetia isimli bir çocuk önermiştir ve kabul edilmiştir. 11 yaşındaki bu çocuğun ilgi alanı mitolojidir ve Plüton'unda karanlık, buzlu yüzeyinden dolayı kendisine ‘Hades'i çağrıştırdığı için bu ismi önermiştir.
Hades'in mitolojik hikayelerine ve sembolizmlerine baktığımız vakit, ölüler diyarının kralı çıkar karşımıza. Aslında sadece ölüler diyarı demekle haksızlık etmiş oluruz. Yer altı dünyasının kralı! Yer altındaki tüm madenler, yer altındaki tüm zenginlikler, tüm ölüler, ekilen tüm tohumların sahibidir Hades. Plüton nam-ı diğer Hades, derinlerde gömülü olan her şeyi sembolize eder, hem yer yüzünde hem de bilinçaltımızda! Gizli kalmış konular, en derin korkular, en güçlü ve zayıf yönlerimiz hep Plüton ile ilişkilendirilir. Plüton sembolizminde; depremler, toplu ölümler, değişim ve büyük zenginlikler vardır.
Aşk konusunda ise, pek de sevimli bir hikaye çıkmaz karşımıza. Hades yeryüzünden Persephone'ı kaçırıp yer altına kapatır ve hiç yeryüzüne çıkartmaz. Ölüler diyarının kraliçesi yapar onu. Fakat aşkına hiç karşılık alamaz! “Platonik Aşk” kavramı da buradan ortaya çıkar. Zarar verici, takıntılı, mutsuz aşk.
Bu yüzden her eline kalp alanın peşinden tuzlukla gitmeyiniz. Plüton'un kalbi sandığınız kadar masum olmayabilir;)

Dinçer GÜNER
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more