Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

13 yıldır 27 günde bir değişen yasa!

14 Aralık 2015

Bundan 157 ay önce 3 Kasım 2002'de AKP iktidara geldi. Açıkladığı onlarca Acil Eylem Planı'ndan bir tanesi, ihale mevzuatının Avrupa Birliği Standartları'na çıkarılmasıydı.
Haliyle Kamu İhale Kanunu değişti. Olmuştu ama olmamıştı… Biraz yumuşatmak lazımdı sanki… O haliyle istenilen firma ihaleyi alamıyordu. Tarif yine değişti… Bu sefer de tuzu eksik kalmıştı… Öteki yandaş firma açıkta kalıyordu.
Tarifi yine değiştirelim dediler. “İyi de ayıp ettiniz bu sefer de bana uymadı” diye başka bir akrabanın, eşin, dostun firması çıkmaz mı ortaya? Onu da kırmak olmazdı… Böyle sürdü gitti… Onlar erdi muradına başladılar havuzda paraları saymaya…

KUCAKLADILAR BİR TANESİ

Nitekim 157 aylık AKP İktidarında 170 kere Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapıldı. Kamu İhale Yasası'nda doğrudan 33 kez olmak üzere diğer özel yasalarla ve kararnamelerle toplam 170 kez değişikliğe gidildi.
“Hop kardeş ne yapıyorsun?” diye soran olunca, “Avrupa Birliği'ne uyum için valla” dediler. Hâlbuki Avrupa Birliği, Türkiye ilerleme raporlarında da değişen ihale kanunlarını göstererek; “Bu kanunlarla Avrupa Birliği'ne üye olamazsınız” deyip duruyordu. Duymazdan geldiler.
Sadece bu kadarla mı kaldılar? Kesmez ki… Mesela, “Kentsel dönüşüm ihaleleri” Kamu İhale Yasası'nın dışında tutuldu.
Peki, küçük boyutlu yandaş işletmeler ne olacaktı? İhalesiz verilebilecek işler 250 bin liraya çıkarıldı. O iş de öyle halledildi.

171’İNCİ KEZ DEĞİŞECEK İFADESİ

Böylesine müsait bir ortamda dahi yakalanan salak çok olunca, kamu ihalelerine fesat karıştırmak hapis yatmayı gerektiren suç olmaktan da çıkarıldı. Yakalanan ayıplanır oldu.
Şimdi 171'inci değişiklik için düğmeye basıldı. Sanki zor bir şeymiş gibi bunu reform diye sunuyorlar. AKP İktidarı süresinde her ay sadece bir kez Kamu İhale Kanunu'nda değişikliğe gitse sayı 157'de kalırdı. Size 171'inci geliyor diyorum.
Ne dedi Davutoğlu? “Başkaları sözünü suya yazar. Biz ise hiç silinmeyecek kitabelere yazarız. Milletimize verdiğimiz sözleri unutmadan yeniden şaha kalkıyoruz.” Tarihte 171 kere değiştirilip orası burasıyla oynanan kitabe var mıdır acaba?

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more