Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Bitmedi, şimdi başlıyor!

18 Aralık 2015

Türkiye'nin sorunu tek değil ki rahatlamış olalım. Amerika'nın faiz artırması bunlardan sadece biriydi. Artırdı. Oh bitti de kurtulduk mu?
Maalesef alınan karar bir sonuç değil, bir başlangıç… Bu meseleyi günlük olarak görürsek en büyük hatayı yapmış oluruz. Yeni bir sürecin ilk adımı atıldı. Devamı gelecek…
Amerika ne dedi? Ben sizi döveceğim ama yüzünüze vurmayacağım! Yani 4.5 trilyon dolara yükselttiğim bütçemi hemen küçültmeyeceğim. Yine de bu paranın bir kısmını kendime çekmek için 2016 yılında 4 kez daha faiz artırımına gideceğim. Sizi yavaş yavaş bitireceğim.

Bak işte hiçbir şey olmadı

Meseleye günlük bakan Başbakan Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili; “Bizim piyasalarımızı olumsuz etkileyen bir süreç değil… Şu ana kadar yansımadı“ yorumunu yaptı. Daha üzerinden 48 saat geçmedi be birader.
Borçlanma maliyetlerimiz artacak, borçlanmak eskisi kadar kolay olmayacak. Yetmez mi?
Amerika'yı bir tarafa koyalım. Masada daha neler var neler. Konuşulmayan, gündem oluşturmayan fakat canımızı sıkacak başlık sayısı o kadar çok ki…

Dikkat: Kırılacak ülke!

Gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye ilk yangın çıkabilecek ülke olarak nitelendiriliyor. Bu yüzden en kırılgan ilan ediliyor. Yabancı yatırımcılar arasında bunun anlamı; Kaçmaya dahi vakit bulamadan para kaybedebilirsiniz… Kısaca cazip değiliz.
Türkiye'ye yatırım yapmamak için bahane o kadar çok ki… Altta Suriye, Irak ile üstte süper güç Rusya'yla papazız… Kısaca Ortadoğu'nun jeopolitik risklerinin göbeğinde bir ülke tanımlamasına sahibiz. Güneydoğu'da olup bitenler malumunuz… Bu durumdaki bir ülkeye rahatlıkla para yatırabilir misiniz?

Tatmin edici olmaktan uzak

Köre sorsan gösterir. Mevcut sistemin bizi taşımayacağını iktidar da gördü. Gördü de ne yaptı? Yine paketler açtı, reform sözü verdi adına eylem planı dedi…
Amaç yabancılara cazip görünüp paralarını çekmek değil mi? Yazdıkları raporları okuyorum; paket için “tatmin edici olmaktan uzak” nitelemesini yapıyorlar.
Açıklananları popülist buldukları gibi Türkiye'nin mali yapısını daha da bozacağını söylüyorlar.
Demem o ki; En fenası geride kaldı havasına girmenin bir âlemi yok. Zaten yeteri kadar zordaydık, faiz artırımı da üzerine tüy dikti.
2015'de yaşadıklarımızın kötü olduğunu düşünüyorsanız bir de 2016'yı görün!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more