Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Borsa 2016’da ne olur?

29 Aralık 2015

Elimdeki verilere göre 2016 yılında neler olabilir onu tahmin etmeye çalışacağım. Öncelikle ben 2016 yılının 2015'den daha zorlu geçeceğine inanıyorum. Bunun anlamı basit; Borsa'nın benim için gidecek fazla bir yeri yok.
Artış zamanları olacak, ralliler ile karşılaşacağız, sert satışlar yiyecek… 2016'yı kapatırken elimizdekine bakacağız, bir arpa boyu yol gitmişiz. Benim simülasyonum bu yönde…
Borsa endeksinin bu yılı 75.000 seviyelerinde kapatacağını varsayarsak, faizlerin de yüzde 11'ler civarında dolaştığını göz önüne alırsak, borsanın yılı 82.500'ün oldukça üzerinde kapatması gerekir ki anlamlı bir kâr elde edelim. Yoksa parayı buradan faize yatırırız aynı kazancı strese girmeden cebimize koyarız.

BANA HİKÂYE ANLAT!

Öncelikle daha da yukarı gitmemiz için bize olumlu hikâye lazım. Hikâye ne? Çeyiz reformu mu? Borsayı kesmez! Kısa ve orta vadede olumlu bir senaryo ortalıkta görünmüyor. Ne enflasyon ne büyüme beklentileri ne de küresel gelişmeler öyle bir ışık yakmıyor.
Endeksin kalıcı olarak yükselişe başlaması için yabancı fonların borsaya yatırım yapmaları gerekiyor. Raporları okuyorum, adamlar Türkiye ile neredeyse hiç ilgilenmiyorlar.
Endeksin ağırlığı bankalarda… Bankaların prim yapması gerekiyor ki endeks yükselsin. Banka deyince bankacıların; “Yatırdığımız sermayenin ancak yüzde 10'u kadar kâr ediyoruz” feryatları kulaklarımda çınlıyor.

ENDEKS DEMEK BANKA DEMEK

2016 yılı Mart ayında Basel 3 kriterlerine uyum sürecinde yakın zamanda yapılan mevzuat değişikleri yürürlüğe girecek. Söz konusu değişiklerin bankaların sermaye yeterlilik oranların bir miktar olumsuz etkilemesi olası…
HSBC aylardır Türkiye'deki varlıklarını satmak için çırpınıyor. Alıcı yok!
Yunanlılar, Finansbank'ı Avrupa'ya bu yılın sonuna kadar satacağına dair söz verdiği için düşündüğü fiyatın oldukça altına Katarlılara sattı. Katarlılar bu sayede Türkiye'deki en kârlı ve en akılcı yatırımlarını yaptılar.

ALANA MANİ OLMAYAYIM

Benim tahminlerim endeks bazlı… Analistler daha bu yılın başında 92.000 endeks seviyelerini görmüşken tekrar o seviyelere çıkmasının zor olmadığı konusunda hemfikirler… Ben değilim!
Tabii ki kopup giden, çok kazandıran hisseler olacak. Eğer siz de önümüzdeki günlerin sorunsuz atlatılacağına inanıyorsanız, şirketlerin satışlarını artıracağını, kârlarını yükselteceğini görüyorsanız, dünya ekonomilerinin olumlu görünümünü korumasını bekliyorsanız, buyurun hisse alın. Benim için endeksin tavanı 85 bin… Oldu da endeks o seviyelere yükseldi, elimde ne varsa satıp, düşmesini beklerim. Elimde hisse yoksa da hiç bulaşmam.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more