Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Bugün kırılma günlerinden biri mi?

16 Aralık 2015

Gündem faiz… Amerika Merkez Bankası toplantılara dün başladı, bugün açıklamayı yapacak. Faizlerini artırmaya başlayacak mı, bekleyecek mi? Kuvvetle muhtemel başlayacak.
Kararın hepimiz açısından önemi büyük ve her birimizi direkt etkileyecek.
Neleri etkileyecek derseniz, bizim faizleri, döviz kuru seviyelerini, borsayı, Türkiye'ye gelen yatırımı, ülkenin büyümesini, enflasyonu, ihracatımızı… Para ile ilgili her şeyi…
Beklentiler doğrultusunda bunların bir kısmını yaşadık bile… Üzerine bir de kendi yarattığımız krizleri ekleyince fazlasıyla hissettik.

Faizler artacak

Mantık şu: Amerika'da faizler artınca dolar borçlanma maliyetleri artacak. Maliyet artması parayı anavatanına geri döndürecek. Amerika 4,5 trilyon dolara çıkardığı bütçesini küçültmeye başlayacak. Küçültmezse veya küçültmekte geç kalırsa enflasyonu öylesine hızlı yükselecek ki önlemler faydasız kalacak.
Bize etkisi ne olacak? derseniz, ortaya iç açıcı bir tablo çıkmıyor.
Öncelikle faizler artacak. Merkez Bankası mırın kırın yapıyor ama üzerinde öyle bir baskı var ki artırmalıyız da diyemiyor. İşin açıkçası Amerika'yı bahane olarak kullanacak.

Dolar düşmeyecek

Çekirdek enflasyon yüzde 9.22'ye çıkmışken sen hâlâ politika faizini kimsenin iplemediği yüzde 7.50'de tutarsan piyasalara nasıl müdahil olacaksın? Zaten olamıyorsun! Olamazsın da!
İlk artıştan sonra gelişmekte olan ülkelerden çıkması beklenen para 50 milyar dolar… İkincisi ve üçüncüsü sonrası bu rakamlar artıyor. Ülkeden para çıkması demek dövizin yüksek kalmaya ve yükselişe eğimli olmaya devam etmesi demek.
Özellikle doların yükselmesi ithalat nedeniyle enflasyonu ve büyümeyi olumsuz etkileyecek.

Herkes etkilenecek

Yabancı yatırımcı gelmeyecek diyeceğim ama zaten gelmiyor! Bu durumda daha fazla borç bulmamız gerekecek ki günü döndürelim.
Kısa vadede ödememiz gereken borç olması gerekenden çok daha fazla… Borçlanma maliyetleri artınca bu bizim hanemize zarar olarak yazılacak.
Tabii bunun dövizle borçlanmış şirketlerimiz açısından iki türlü zararı söz konusu. Hem kur nedeniyle zora düşecekler hem de artık çok daha zor ve maliyetli borçlanacaklar.
Demem o ki, bugün dünyada yeni bir ekonomik dalga başlıyor. Bu işten köydeki çobandan holdingdeki patrona kadar herkes etkilenecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more