Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Çeyiz reformu 2016’yı kurtarır mı?

26 Aralık 2015

Yuvarlak konuşalım. 2015 yılında dolar kuru yüzde 25 arttı. Dolar 2.290'da, faizler yüzde 11'de…
Kur hızlı yükselirse borçlar döndürülemez. Aşırı dış borçlu reel sektör ve bankaların mali yapısı bozulur. Şirket iflasları çoğalır. Öyle de oldu! Türkiye'de 2015 yılının özeti budur…
Faizlerin yükselmesi ile artan finansal maliyetleri kredi fiyatlarına yansır. Bu tutum piyasadaki durgunluğu daha da körükler. Türkiye'de 2015 yılının başka bir anlatımı da budur!
Beklentiler böylesine kötü bir yıldan sonra 2016 yılının daha da kötü olamayacağı yönünde…

2015 kötü fakat şanslıydı

Bu mantıkla ekonomistler 2016 için daha iyimser bir tablo çiziyorlar. Ne de olsa iki kere arka arkaya tura gelme ihtimali nispeten daha düşüktür.
İşte benim itirazım buraya… 2015 kötü fakat öylesine şanslı bir yıldı ki dünyada emtia fiyatları, gıda fiyatları tarihi düşük seviyelere geriledi. Bu bizim gibi ithalatçı bir ülkeye çok büyük avantajlar sunarken dünya piyasalarında tarihin en bol parası dolandı durdu.
Kredi bulmak tarihte hiç bu kadar kolay olmadı. Yine de 2015 yılını kötü geçirme başarısını sağladık.

Ülkeyi sokaktan geçenler yönetse

Emtia ve gıda fiyatları ebediyen düşük seyretmeyecek. Geçmiş yılların faturası 2016 yılında önümüze gelecek.
Şöyle söyleyeyim, ülkeyi sokaktan geçen ilk on kişiye emanet etsen inanın sonuç bundan daha kötü olamazdı!
2015 yılını bir daha düşünün… Şunu yaptılar da Türkiye bunun sayesinde şu badireyi atlattı diyebileceğiniz ne var? Benim aklıma gelmiyor.
Şunu yapmasalardı bugün ülke daha iyi bir durumda olurdu diyebileceklerinizi ise işte sokaktan geçen o on kişi yapmazdı!

Önce beyaz kirlendi

Gelecek yıl ne olacak derseniz, beyaz bir sayfa açılmayacak. Ya daha az borçlanacağız, ya da daha yüksek maliyet yüzünden döviz açığı genişleyecek ve TL değer yitirecek.
Geçmişten gelen yüksek dış borç ödeme yükü, enflasyon, büyümeme, devletin işverenlerin üstüne yıktığı asgari ücret artışının getirdiği ek yükler söz konusu olacak.
Yanında Rusya, Irak, İran, Suriye ve PKK belası ile terörün yanı sıra milyonlarca mülteciyle uğraşmaya devam edeceğiz.
Bütün bunları da “çeyiz reformu” ile atlatabileceğimizi sanan bir güruh tarafından yönetileceğiz. 2016 yılı adına iyimser olmak için şişenin dibini görmek gerekiyor. Yoksa zor!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more