Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Ekonomi tezek yakar mı?

4 Aralık 2015

Nasıl indirdik Rus uçağını ama? Ya şimdi? Gerekirse tezek yakacakmışız! Battaniye satışları da artacağından bu işten Türk tekstil sektörü de şahlanarak çıkacak. İyi yapmışız be!
Popülizmin sınırlarını zorlayan bu bakış açısıyla bir süre idare edilir ancak elektrikler kesilince, üretim durunca inanın üzüleceğimiz en son şey üşümek olur. Elektriğin yüzde 30'unu doğalgaz santrallerinden sağlıyoruz. Birçok sanayi tesisi de doğalgaz kullanıyor. Sanayinin ihtiyaç duyduğu elektriği üretmek için o kadar tezeği nereden bulacağız?
Öyle Azerbaycan gazıydı, İran gazıydı hepsi hikâye… Rus gazı olmazsa sistem kilitlenir. Bu kadar basit… Bari petrol fiyatları düşmeye devam etsin de Ruslar zora düşüp, satış yapmaya mecbur kalsın.

Taşıma gazla çarklar dönmez

Azeri'nin gazı Türkiye'nin batısına ulaşmıyor. Azerbaycan yılda 17 milyar metreküp doğalgaz üretiyor. Bunun 9 milyarını kendileri kullanıyor.
Anlaşma gereği 2 milyar metreküpünü Ruslara 280 dolardan veriyor. (Ruslar da bunu bize 418 dolardan pompalıyor.) 4 milyarını zaten biz alıyoruz. Kalan 2 milyarı için de boru hatları yeterli değil… Yoksa onu da alacağız.
İran desen adamlar yetmediği için soğuk havalarda Türkiye'ye gazı kesiyorlar. Üstüne üstlük Suriye'de, Rusya ile İran aynı cephede… Taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıp Katar, Nijerya, Cezayir'den gemiyle almaya kalkışsak dünyadaki gemiler yetmez!
Kuyruğu bozmayalım lütfen!
Gelelim, bizim malları Rusya almazsa başka ülkelere satarız geyiğine… Tabii buna turizm için Ruslar gelmezse başkaları gelir bakış açısını da eklemek lazım.
Sanki millet Türk malları için kuyrukta ama biz malı çok sevdiğimizden Ruslara satıyoruz. İhracat üç yıldır düşüyor. Kapasite kullanım oranları tek vardiyadan hesaplandığı halde yerlerde sürünüyor. Biz malı elimizi öpene vermekten bahsediyoruz. Bu her Çinliye bir portakal satsak zengin oluruz hesabına benzedi. Her Çinli bir portakal yemiyor işte.

Uçak otele düştü

Sanki turistik tesislerimiz hep yüzde 100 dolulukla çalışıyor da gelen İsveçlileri kapıdan çevirip Rusları buyur ediyoruz.
Yıllardır turist gelmediğinden her şey dâhil fiyat politikası izleyip, cazip olmaya çalıştık. Turistik tesislerimizdeki doluluk oranı ortalama yüzde 65 dolayında seyrediyor. Bu yıl daha da düştü…
Ruslar gelmeyince hem doluluk oranı düşecek hem fiyatlar daha da gerileyecek. Olan otellere ve esnafa olacak.
Tekrar soralım; Ne uğruna uçağı düşürdük? Uçak düşünce Ruslar pılısını pırtısını toplayıp Suriye'den gitselerdi iyiydi… En azından bugün yapılan tezek edebiyatının bir anlamı olurdu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more