Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

El âlemde kedi, bizde ejderha: Enflasyon

5 Aralık 2015

Enflasyon çok kötü! Öyle böyle değil! Şimdi size sayılar vereceğim, önemsiz gibi gelecek, bir anlamı kalmayacak. Hâlbuki benim anlatmak istediğim farklı…
2015 hedefimiz, her yıl aynı açıklanan hedefti; Yüzde 5… Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,10 enflasyon gerçekleşti. Yanılma payı şimdilik yüzde 62'lerde ama bu da değil anlatmak istediğim.
Geniş çaplı bakalım. Mesela Avrupa'ya… 19 üyeli Euro Bölgesi'nde kasımda yıllık enflasyon yüzde 0,2 artış beklentisine karşın yüzde 0,1 yükseldi. Yıllık enflasyon, ekim ayında da yüzde 0,1 artmıştı. Fiyatlar geçen yıl ile aynı… Değişmemiş.
Enflasyon işi şeker hastalığı gibi… Çok düşünce bayılıyorsun, çok çıkınca ölüyorsun. Kararında olması gerekiyor.

ONLARA MİYAV

Özellikle Avrupa Bölgesi enflasyon yaratamadıkça ekonomik büyümesi hız kazanmıyor. Ne yapsalar da tüketimi artırıp enflasyon yaratamıyorlar. Şimdi son bir umut parasal genişlemeye gittiler. Faizleri düşürdükçe eksiye getirdiler. Daha da düşürüyorlar.
Paranın kredi olarak dağıtılması ve tüketimin artırılması tek hedefleri… Diyorlar ki; “Faizde tutarsan paran azalır, git bari harca… Paran yoksa faizler çok düşük, kredi al harca…”
Yok, olmuyor işte! Enflasyonları artmıyor. Dünyada petrol başta olmak üzere bütün emtia fiyatları diplerde… Gıda fiyatları sürünüyor.
Ülkelerin enflasyonları düştükçe düşüyor. Keza, Amerika, Japonya, İngiltere… Düşük enflasyon baş belaları… Yani öyle bir iklim var ki, enflasyonu istesen çıkaramıyorsun.

BİZDE YANGIN VAR!

Ya bizde? Zamlar ertelendiği halde yüzde 8'in üzerinde enflasyon var. Muhtemelen gelecek yıl çift haneli rakamları göreceğiz. Paramız iyice değer kaybedecek. Asgari ücrette yüzde 30 artış söz konusu olacak. Tabii bunu meydanlarda haykırırken iyiydi de ne kadarının kamu kaynaklarından karşılanacağı bir türlü belli olmadı. Üreticinin maliyeti artınca ne olacak? Bildiniz; Zam! Ya da batacak.
Elektrikte üreticiler yüzde 15-20 zam istiyor. Yoksa “zararına çalışıyoruz, kapatırız valla” diyorlar. Blöf de yapmıyorlar. Kapatan var!
Şuna geleceğim; Hiçbir şey yapmasanız düşecek enflasyon, ekonominin kötü yönetimi, faiz tartışmaları ve ülkemizin yaşadığı saçma sapan gündemler nedeniyle yükseliyor.
Dünyada sıfır enflasyon varken bizde fiyatlar yüzde 8 artıyorsa (o da inanılan değil resmi olarak açıklanan) kimse bana iyi yönetiliyoruz demesin.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more