Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Kolaysa faizleri düşürün, görelim!

19 Aralık 2015

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, Twitter'dan Saray'ın taleplerini sıraladı.
ABD Merkez Bankası'nın faiz artışı kararı ile ilgili “Türkiye'de faiz artışı söz konusu bile olmadığı gibi faizi indirmek için fırsat kollamakta yarar var” diye başladı. “Türkiye'de piyasaların sağlıklı işlemesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman ifade ettiği gibi faizlerin düşmesi sağlanmalıdır” diyerek noktayı koydu.
Gerek Cumhurbaşkanı gerekse danışmanları bir şey biliyor olmalılar ki yıllardır ısrar ediyorlar. Madem bu kadar önemli Türkiye'nin iyiliği için Merkez Bankası'nın özerkliğini kaldırsınlar! Ya da bir kararname ile Merkez Başkanı Başçı'yı görevden alıp yerine faizleri düşürecek birini getirsinler.

Erdoğan isteyecek de yapamayacak!

Neden yapamıyorlar ben size söyleyeyim. Blöf yapıyorlar. Erdoğan devlette bir şeyin değişmesini çok isteyip devamlı dile getirecek de iki yıldır yapamayacak! Yemeyin kardeşim bizi…
Madem faiz indirilmesine çok inanıyor çıkıp anlatsa ya faizler düşürülünce neler olacağını…
Merkez faizleri artıracak! Bu kaçınılmaz. Bakalım kimin dediği olacak? Koskoca Cumhurbaşkanı ve danışmanlarının mı, bu garip köşe yazarının mı?
Merkez Bankası politika faizi ne işe yarıyor derseniz, biraz teknik olacak ama anlatayım.
Merkez bu faiz oranı üzerinden bankaların repo taleplerini karşılar. Bankalar ellerindeki tahvil ve bonoları teminat verip Merkez'den para alırlar. Böylece kendilerine fon oluşturmuş olurlar.
Merkez, politika faizi aracılığıyla piyasadaki para stokunu etkileyerek dolaylı yoldan kredi büyüklükleri, kredi faizleri, mevduat faizleri, döviz kurunu etkileyebilir.

Dü-şü-re-mez-ler

Ancak bir yıldır bu bağlantı kopmuş durumda. Gerçekçi değil. Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 7.50'de… Yıllık çekirdek enflasyon yüzde 9'ların üzerinde… Merkez Bankası'nın piyasaya sürdüğü paranın ortalama faizi yüzde 8.75 civarında. Bankalarda mevduat faizi yüzde 12'lerden geçiyor.
Bankaların ellerinde 1.245 milyar mevduat varken 1.435 milyar kredi dağıtmış. Krediyi borçlanıp dağıtmışlar. Borcun menşei döviz!
Sadede gelirsek, yine de faizi düşürdüler diyelim. Enflasyon iyice coşar, tasarruflar sıfırlanır, yabancı para getiri elde edemeyince Türkiye'ye veda eder. Faiz para getirmeyince rota dövize döner. Dolar 3.25'de mi yavaşlar, 3.50'de mi durur bilinmez! Döviz borçluları birkaç aya kalmaz kepenk kapatır.
Ben de merak ediyorum. Yiyorsa faizleri düşürsenize, bakalım ne olacak?

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more