Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Rusya kara çalacak diğerleri de atlayacak

7 Aralık 2015

Sorun sadece Rusya ile ilişkilerimiz değil… Yunanistan'da kriz çıkıyor, Türkiye'yi vuruyor. Suriye'de savaş, Türkiye ekonomisi salaş… Irak sallanıyor, Türkiye yuvarlanıyor. Aman İran'a dikkat edelim gaz alıyoruz. Libya ve Mısır'da devrim oluyor ucu bize dokunuyor. İsrail desen uçan kuştan sorumlu…
Amerika faiz artıracak tasası bizi geriyor. Avrupa yavaşlıyor ceremesini Türkiye çekiyor. Çin'in büyümesi düşüyor, bizim borsa onunla beraber düşüyor.
Dışa bağımlılığımız had safhada ama yine de ticaretimizin kuvvetli olup ilişkimizin iyi olduğu tek bir ülke yok gibi…

GARDİYANINA İYİ DAVRAN

Avrupa şu sıralar ne desek alttan alıyor ki milyonlarca mülteciye gardiyanlık yapalım. Mülteci akını olmadan önce hemen hepsi Türkiye hakkındaki olumsuz düşüncelerini açıklıyorlardı.
Bu yıl dâhil AB Komisyonu'nun Türkiye'nin durumunu inceleyen rapor, bize hiç de başarı hikâyesi anlatmıyor. Demokrasi, insan hakları, hukuk, özgürlük alanında Türkiye yerin dibinde.
Biz nasıl böyle sevimsiz, itici bir ülke haline geldik onu ayrıca tartışmak gerekir.

NE OLURSAN OL YİNE GEL

Bir de konuşulmayanlar var. Dünyanın veba gibi korktuğu “kara para” raporlarında Türkiye ilk sıralarda… Nasıl olmasın?
Daha bu yılın başında Türkiye'ye gümrük giriş noktalarından hiç bir beyanda bulunmadan serbest biçimde nakit para getirilmesinin önü açıldı.
Öyle bir tebliğ çıkarırlar ki, parayı koy bavula getir. Sorgusuz, sualsiz… Yeşil yeşil dolar olur, renkli Euro'lar olur, sıcak para kabul edilir, kara para olur, grisi de olur…
İşe de yaramadı da değil hani… 2015 yılında ekonomi yerinden kıpırdamadığı halde, hem de petrol fiyatları üçte bire düşmüşken ilk dokuz ayda 25 milyar dolar açık verdik. Bir baktık bunun yarısından fazlası kendiliğinden kapanmış.

SENİNKİ BENDEN KARA

Az buz değil, ülkeye 13,4 milyar kaynağı belirsiz para girmiş. “Ülkeye kaynağı belirsiz girmeyen mi kaldı da paraya laf ediyorsun?” diye soranlar olabilir. Haklılar. Maalesef bunu ben değil Rusya soruyor.
Adamlar Türkiye'yi kara para aklama zannıyla Birleşmiş Milletler'e şikâyet ediyorlar. Davayı farklı bir boyuta taşıyorlar. Birleşmiş Milletler deyince aklıma sevenlerimizin sayısı geliyor, ürküyorum.
Unutmayalım ki adamların ellerinde dünyanın en kuvvetli istihbarat örgütlerinden eski adıyla KGB'nin mirasını devralan yeni yapılanmasıyla FSB var. Dosyalar canımızı sıkabilir. Özellikle yukarıdan bazılarının!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more