Reklamsız Sözcü
RAHMİ TURAN

Ayıyı biz kızdırdık

20 Aralık 2015

“Hem kel, hem fodul” diye bir söz vardır.
Bugün Rusya'nın davranışlarını bu sözle özetlemek mümkün.
Defalarca yazdım. Rus uçağını düşürmek hukuken bizim hakkımızdı ama siyaseten gaftı ve stratejik olarak da yanlıştı.
Artık olan oldu. Şimdi bu sorunun akılcı yoldan çözülmesi gerekiyor ama, Putin'in lâflarından anlıyoruz ki, sınır ihlalini yapan onların uçağı olduğu halde Ruslar rövanş almak için tetikte bekliyor.
Bir Türk savaş uçağı, yanılıp da Suriye hava sahasına girerse, S-400 füzeleriyle vurup düşüreceklermiş. Putin öyle söylüyor ve “Sıkıysa gelin” diye meydan okuyor!
Yahu bunlarda hiç akıl yok mu? Böyle bir davranış, yangını büyütmekten başka ne işe yarar ki?

* * *

Görünen o ki, Rusya'nın uzlaşmaya hiç niyeti yok. Putin “Bugün Türkiye'yi yönetenlerle anlaşmak çok zor” diyor. Yani bu iktidar devam ettiği sürece Rusya ile barış olmayacağını söylüyor.
Yaa birader… Bugün kızdığınız kişilerle daha önce çok samimiydiniz. İçtiğiniz su ayrı gitmiyordu… Şimdi ne oldu böyle? Bir yanlışlık bu kadar büyütülür mü?
Rusya lideri, haftalardır hop oturup, hop kalkıyor, öfke nöbetleri geçiriyor.
Kızgın Putin, Suriye'de IŞİD teröristleri ile mücadele ettiklerini söylüyor ama gidip Bayırbucak Türkmenleri'ni bombalıyor!
O zavallılar neresine batıyor onun? Neden vuruyor onları?

* * *

Putin, IŞİD'in gaddarlıklarından söz ediyor ama benzeri gaddarlıkları Rusya da Türklere kendisi yapıyor.
Rus yönetimi, Sovyetler Birliği döneminde bile böyle gaddar değildi! Yönetimle kavgalı olsa bile Türk insanına kucak açardı.
Şimdi, Rusya'da yaşayan Türklere her türlü eziyet yapılıyor.
Rusya'nın sembolü “ayı”dır. Kabul edelim ki, uyuyan ayının bacağına biz bastık. Şimdi, yatışıncaya kadar öfkesine katlanacağız!

Medeni Türkiye'nin sonu!

Türkiye, Suudi Arabistan'ı “Lider ülke” kabul ederek, onun “Teröre karşı İslam İttifakı” adıyla kurduğu bir koalisyona katıldı. İttifaka 34 İslâm ülkesi katılıyor.
“Ortadoğu'nun lideri olacağız” diye böbürlenen AKP iktidarının, demokrasinin ve insan haklarının olmadığı Suudi Arabistan'ın emrine girmesi hazin bir çelişkidir.
Nedense kimse aldırış etmedi buna… Neyse ki, Aytun Çıray gibi yurtsever milletvekilleri de var. CHP İzmir Milletvekili Çıray sert tepki göstererek şu ifadeleri, kullandı:
“Sözde terör ittifakı adı altında Suudilerin kumandasına girmek, medeni Türkiye'nin sonudur! ABD, beceremediği bir savaşı Suudilere, Katarlılara finanse ettirmekte, yöneticilerinin açığını istihbari olarak bildiği Türkiye'yi de kara kuvveti olarak öne sürmeyi planlamaktadır. Türkiye, Suudi Krallığı'nın ucuz piyade gücü hâline getirilemez!”

Ah Devlet Bahçeli, ah!

Devlet Bahçeli'yi artık ciddiye almıyorum.
Dinlerken gülüyorum.
Oysa zehir zemberek konuşuyor, iktidara çok sert sözlerle yükleniyor!
Seçimden önce de böyleydi, şimdi de böyle. Fakat… Sözlerinde hiç inandırıcılık yok… Halk da onu artık ciddiye almıyor. Neden?
Söylemleriyle eylemleri çok farklı da ondan! Sözleri birbirini tutmuyor. Çok sert eleştirdiği AKP, ne zaman zor duruma düşse Bahçeli hemen imdadına yetişiyor, iktidar partisi, MHP'nin desteğiyle güçlükleri aşıyor.
Böyle bir muhalefet lideri ilk defa görülüyor. Bu yüzden halk ona “AKP'nin koltuk değneği” adını taktı.
Devlet Bahçeli aleyhinde bir akım başlayınca AKP'nin popüler milletvekillerinden Mehmet Metiner hemen ortaya çıkarak “Biz Devlet Bahçeli'yi kimseye yedirtmeyiz!” dedi.
İşte, sözün bittiği yer. Daha ne diyelim? Ben şahsen MHP adına üzülüyorum. İktidar alternatifi olabilecek bir parti, neredeyse baraj altında kalıp yok olacak!

Te­bes­süm

Karısı ölünce Temel ne yapar?
Fadime, çok merak ettiği için kocası Temel'e sorar:
“Söyle bana kocacığım, ben ölürsem ne yaparsın?“
Seven bir kadın içgüdüsüyle sormuştur bunu…
Temel, okuduğu gazeteden başını kaldırmadan kısaca cevap verir:
“Sen ölürsen, ben de ölürüm karıcığım!”
Bu cevap Fadime'nin çok hoşuna gider, yüzü güler ve tekrar sorar:
“Neden kocacığım?”
Teme cevap verir:
“Ben o kadar mutluluğa dayanamam, kalpten ölürüm karıcığım!”

Gü­nün Sö­zü

3 kuruşluk bir insana 5 kuruşluk değer verirsen, kalan 2 kuruşla seni satar!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Rahmi Turan
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more