Reklamsız Sözcü
RAHŞAN GÜLŞAN

iŞiD’li olmak gazeteci olmaktan daha mı az tehlikeli?

9 Aralık 2015

Aralarında yabancı uyruklu isimlerin de olduğu 9 şahıs IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.
IŞİD saflarına katılmak üzere ülkemize gelmiş 7 yabancı uyruklu şahıs ve iki Türk vatandaşı çıkarıldıkları mahkemede adli kontrol kararıyla serbest bırakılmış.
IŞİD'e katılmayı yani hepimizin tüylerini ürperten barbarlıklarla bölgemizi bir acı ve kan bölgesi haline getiren kanlı bir örgüte katılıp bu barbarlıklara suç ortağı olmayı kafasına koymuş insanlar adli kontrol ile salıverilmiş.
Önceki gün, yani IŞİD'lilerin adli kontrolle salıverildiği gün Can Dündar'ın yani gazetecilik yaptığı için hapse atılan arkadaşımızın Silivri'de yaşadığı tecriDi anlattığı yazısı vardı.
Yaptığı haber yüzünden yargılanan, altı ay önceki haber ile ilgili delil mi karartacağı ya da adli kontrol, denetimli serbestlik gibi bir uygulama ile yargılanırsa topluma nasıl bir tehlike yaratacağını (!) bilemediğimiz Can Dündar ve Erdem Gül, IŞİD'e üye olmayı kafaya koymuş kişilerden daha tehlikeli devletin gözünde!
IŞİD'e gösterilen şefkatin, işini yapan gazetecilere gösterilmemesi tesadüf değil. Ama insanın içi bir acıyor belli belirsiz yine de…

Adele biz de bunlarla eğleşiyoruz bebeğim :)

Dalga dalga yayıldı haber sosyal medyada.
“Midas'ın kulakları eşek kulaklarııı…”
Zavallı Midas şanslıydı yine. Sadece otlara haykırmışlardı sırrını.
Artık sosyal medya var. Bir küçük fısıltı yetiyor yalan-doğru bir haberin yayılmasına.
İşte Adele ve Ahmet Kaya'nın yollarını kesiştiren hikaye de böyle doğdu. İddialara göre Adele'nin ‘Million Years' şarkısı Ahmet Kaya'nın ‘Acılara Tutunmak' şarkısından hüpletilmişti.

Dün Metin Özülkü bu konuya uzman gözüyle şöyle bir açıklama getirdi.
Müzikte belli armonik kalıplar olduğunu ve iki şarkının da aynı armonik kalıpla yapıldığını ve bunun sıradan bir melodi olduğunu, Amerikalı bestecinin şarkıyı çaldığını iddia edemeyeceğimizi söyledi.
Büyük kalabalıkların da heyecanı kursağında kaldı böylece.
Popüler müzikte bir ‘Gangnam Style' bile çıkarmayı becerememiş bir ülke olarak tek eğlencemiz bu olabiliyor ne yazık ki Adele Abla.
Sen kusurumuza bakma. Üretimde bu kadar iddialı olmayız, “Çaldılarrrr” demek konusunda ise pek aceleciyizdir.
Ne yapalım kendisi uluslararası arenada ciddiye alınmayınca çareyi sansasyonda bulanlardanız galiba…

Deniz Seki kıyağı ATV'ye yarayacak

Gerçekten Deniz Seki için cezaevinde bir set kurulup ATV dizisinde oynatılması acayip bir haber.
ATV'nin hangi konularda nasıl kollandığını hepimiz biliyoruz. Mesela RTÜK hep çok şefkatli ceza verirken…
Yaptıkları coşku dolu haberlerde bunun bir ilk olduğunu yazmışlar ama durum öyle değil.
Daha önce Birol Güven cezaevinde, müzikleri bile mahkumlar tarafından hazırlanan bir film çekmişti. Benim de rol aldığım bu filmin ATV dizisinden bir farkı vardı: Proje mahkûmların rehabilitasyonu, kendilerini bir takım işinin parçası olarak görebilmeleri için tasarlanmıştı.
Filmi mahkumlar ile izlemek müthiş bir deneyimdi.
Deniz Seki ve ATV dizisi çekiminde ise yerine oturmayan şey bir televizyon kanalının ticari çıkarı için her kanalın zorlanabiliyor olması.
Deniz Seki'nin o dizide oynaması eminim ki kendisine iyi gelmiştir. Ama o kadar. Ha tabii bir de ATV'ye iyi gelecektir. “Duygusal” olarak tabii!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more