Reklamsız Sözcü
RAHŞAN GÜLŞAN

İşte bu yüzden RTÜK başkanlığı önemliydi

11 Aralık 2015

Dünkü yazımı okumuşsunuzdur diye umut ediyorum.
Okumadıysanız küçük bir hatırlatma yapayım:
Ülkemizdeki radyo sistemi gelecek yıldan itibaren tamamen değişiyor. Analog radyolarımız tarih oluyor. Antika radyolarımızdan müzik dinleme keyfi tarihe karışıyor. Ama bunun yerine radyolarımız artık her yerde bizimle olacak. Bu da frekans sıkıntısı yaşatacak. Her kentte sadece iki yerel radyo yoluna devam edebilecek ve bunların hangileri olacağına RTÜK karar verecek.
İşte bu noktada dikkatler RTÜK'ün üyelerine yöneliyor.
Farkında mısınız bilmiyorum ama aylardan beri yapılamayan RTÜK başkanlık seçimi birden yapılıverdi.
Üstelik çok da ilginç bir şekilde yapıldı.
MHP'li üyelerin AKP adayına oy vermesiyle AKP'nin oldu bu kritik koltuk.
Yani bu seçim de tıpkı 7 Haziran sonrası Meclis Başkanlığı seçimi gibi gerçekleşiverdi.
Çünkü RTÜK'ün bağlı olduğu, radyo ve televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkındaki kanun uyarınca, RTÜK üyelikleri partilerin TBMM'deki sandalye sayılarına göre, gösterdikleri adaylar üzerinden TBMM Genel Kurulu tarafından seçiliyor.
Ancak RTÜK üyeleri altı yıllığına seçiliyorlar ve ülkede yeni seçim, buna bağlı olarak da yeni bir parlamento dağılımı olmasına bakmaksızın, altı yıllık görev sürelerini dolduruyorlar.
Yani MHP bu başkanlığı da AKP'ye hediye etmeseydi en azından televizyon ve radyolar nefes alabilirdi biraz. Özellikle televizyon gazetecilerinin üzerindeki baskı hafifleyebilirdi.
Ama en azından dağılım eskiye oranla yine de daha hakkaniyetli.
Bu sistemden gerçekten nefret ediyorum. Çünkü söz konusu tüm ülke televizyon ve radyo yayınları olunca çok seslilikten yanayım.
İnandığım görüşler kadar, karşı tarafın tezlerini de paşa gönül kriterlerime bağlı olarak farklı kanallardan öğrenmek, bu tezler hakkında bilgi sahibi olmak isterim.
Bu durum her görüş için geçerli.
Basın üzerindeki ve hepimizi bunaltan baskı malumken, RTÜK'e muhalefet partisinden bir başkan seçilmesi belki azıcık da olsa denge getirebilirdi.
Ama olmadı. Olamadı.
Yine tek ses, tek renk…

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more