Reklamsız Sözcü
RAHŞAN GÜLŞAN

Mutlu Bayramlaaar! :)

17 Temmuz 2015

Bırakın her şeyi.

Sizi üzen, kafanızı bulandıran, tadınızı kaçıran her şeyi ve herkesi bir kenara bırakın.
Biliyorum çok kolay değil; çoğu zaman ben de başarmakta zorlanıyorum ama bizi zehirleyenlerden uzakta durmayı denememiz gerek.
Bugün bayram.
Hem de o çok sevdiğimiz Şeker Bayramı.
Tamam, isterseniz siz Ramazan Bayramı da diyebilirsiniz.
Birbirimizi kırmayalım bu sabah.
Ötekileştirmeyelim.
Çünkü Şeker Bayramı deyince ben çocukluğuma dönüyorum.
İdeolojik ittirmeleri, kaktırmaları bir tarafa bırakıp cebimde mendiller, ‘Türkan Şoray Göbeği' şekerleriyle sokaklarda koşturup çatapat patlattığım günleri anımsıyorum.
Annemlerin benim yaşımdayken yaşadığımız Türkiye'yi…
Gelecek hayallerimi anımsıyorum belli belirsiz.
Bir de 40 yaşımda uyandığım bu bayram sabahı var.
Barış Manço'nun “Bugün bayram, erken kalkın çocuklar” diyen sesi kulağımda.
Beni üzen, kafamı bulandıran, tadımı kaçıran her şeyi ve herkesi bir tarafa bırakıyorum.
Biliyorum çok kolay değil ama deneyeceğim.
Çünkü bugün bayram…
Hepimize mutlu bayramlaaaarrrrr! :)

r3

Ağaçların oksijenini ağaçlara kullanın!

Sevincimiz kısa sürdü.
Üçüncü Köprü bağlantı yollarının mahkeme tarafından iptalinin ardından, önceki gün toplanan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi imar planı değişikliğini onayladı.
Böylece köprünün önündeki engel aşılmış oldu.
İBB Meclisi'nde oylanan teklifte, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nün “yol güzergahı ve bağlantı yollarının çok büyük bir kısmının orman sınırları içerisinde kaldığı, gelecekte yapılması muhtemel bağlantı yollarının orman alanlarında kalması durumunda orman tahribatı gelecekte had safhalara ulaşabileceğinden orman tahribatının en az seviyede tutulması için projede sunulanın dışında orman alanları içerisinde bağlantı yolu yapılmamasının teminat altına alınması gerektiği” görüşü durumu net olarak ortaya koyuyor.
Bugüne kadar oksijen üreten beton görmedim.
İBB Meclis üyeleri ağaçlardan soludukları oksijeni, ağaçları katletmek için kullanmayı seçtiler.
Umarım çok geç olmadan aldıkları nefesi, büyük aşkları Üçüncü Köprü değil onun uğruna kestikleri ve kesecekleri ağaçlara borçlu olduklarını anlarlar…

r2

Cinsel taciz kaç para eder?

Gün geçmiyor ki yeni bir icat çıkmasın!
Adalet Bakanlığı, mahkemelerin iş gücünü azaltmak için yeni bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyormuş. Bu amaçla da bir yasa taslağı hazırlamış.
Bu uygulamada amaç, Amerika'daki gibi şüphelinin suçunu kabul etmesi halinde, şüpheli ile savcı arasında pazarlık yapılması ve cezanın bu usulle belirlenmesiymiş.
Buraya kadar uygulamanın içeriği gayet makul.
Nefret, ayırımcılık, Cumhurbaşkanı'na hakaret gibi suçların yanı sıra…
Evet, bu suçların yanı sıra sarkıntılık, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz gibi cinsel saldırı suçları da bu pazarlığa girebilecekmiş
E pes yani!
Ayrıca ön ödeme yoluyla şüpheliler davadan da kurtulabilecekmiş.
Lafı uzatmadan bu tasarıyı hazırlayanlara soruyorum: Reşit olmayan çocuğunuzun (Allah korusun, Allah göstermesin!) cinsel tacize uğramasına kaç paraya razı olursunuz?
Ya da eşinizin? Erkek evladınızın?
Bu ülkede kadına karşı, reşit olmayan çocuklara karşı toplu tecavüz suçları işlenirken, şiddet almış yürümüşken böyle taslak hazırlayanları yakından tanımak isterim doğrusu.
Tanımak ve kendimce iki kelam etmek.
Nasılsa pazarlık şansımız var artık!

r4

Geveze bayramda da ‘Fazla Mesai'de

Ünlü radyocu Geveze, 2006 yılında kurduğu ve geniş repertuvarıyla dikkat çeken grubu ‘Fazla Mesai'yle bu akşam Mask Live'da sahne alıyor. Maslak'ta bulunan mekanda 22.00'de sevenleriyle buluşacak olan grup, 80'li yıllardan bugüne gelen en eğlenceli şarkıları seslendirecek. Davulda Evren Güner, gitarda Gürcan Onaran, klavyede Nihat Çapoğlu, bas gitarda Burak Cemal Küçükali, vokal ve geri vokalde Pınar Çubukçu'dan oluşan ‘Fazla Mesai', 300 yerli ve yabancı şarkıyla dans etmek isteyenler için özel parçalar seslendiriyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more