Reklamsız Sözcü
SAYGI ÖZTÜRK

Komutanın mektubu

6 Aralık 2015

Güneydoğu halkı terörden, teröristin yaptığından bıkmış usanmış. İsyan etse sesini duyacak bir makam yok. Dağdaki terör, boyut değiştirerek il ve ilçelere indi. Yöre halkı, terörün farklı yüzünü yaşayarak görüyor. Sokağa çıkması yasaklanıyor, acil durumu olsa bile hastaneye gidemiyor, gittiği zaman dönemiyor. Doktorların bazıları, can güvenliği nedeniyle rapor alıp ilçelerden ayrılıyor.
Hükümetin talimatıyla askerin kışlasından çıkışını yasaklayan, operasyona çıkmasına izin vermeyenler şimdi yapılan operasyonlarla ele geçirilen malzemelere şaşıyorlar. “Çözüm süreci” teröristleri o kadar cesaretlendirmiş ki, yıllarca asker önlem aldığı için giremediği bölgelere yerleşmişler.

OPERASYONLARINI GÖREMEYİNCE

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, gazetecilere yardımcı olabilmek için samimiyetle söylemek gerekirse canla-başla çalışıyor. Askerlere göre çok önemli operasyon ve bununla ilgili görüntülerin yeterince yer almaması hem operasyonu yapanları, hem karargahı üzmüş olacak ki Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü de gazetecilerin samimiyetine güvenerek sitem dolu mektup gönderdi. Okuyalım:
“Güvenlik Kuvvetlerince, Tendürek Dağı Bölgesinde, icra edilen Şehit Tankçı Yarbay İhsan EJDAR-1 operasyonuna yönelik Genelkurmay Başkanlığı olarak siz değerli görsel ve yazılı basın mensuplarına, basın kuruluşlarına gönderdiğim açıklama, fotoğraf ve videonun yeterli ilgiyi görmemesi daire başkanı olarak beni üzmüştür. Gündemin yoğunluğu bahanesine sığınan bazı konuştuğum arkadaşların bu gerekçelerini de kabul etmediğimi kendilerine açıkça ifade ettim. İlgi gösterip kısa da olsa yayımlayan 5 gazeteye çok çok teşekkür ediyorum.

10 SANİYE BİLE SÜRMÜYOR

Sıfırın altında 17 derecede 2 gün boyunca operasyona giden Özel Kuvvet unsurlarımız yıllardır girilmeyen bölgelere girip, kış hazırlığı yapan teröristlerin inlerini yerle bir ediyor, hayatlarını riske atıyor, önümüzdeki yıl mağaralarda semirecek ve kendilerini Nisan 2016'dan sonraki kahpece girişecekleri eylemlere hazırlayacak teröristlere büyük bir darbe vuruyor ama kamuoyunun gözü kulağı olan basınımızdan yeterli desteği alamıyor.
Daha önce mağaraların içine kurulmuş ‘soğuk iklim çadırlarını' gördünüz mü? Çadırların içine çok düzgün şekilde tahta zeminler döşendiğini kaç kere gördünüz? Bu kadar tertipli ve düzenli hazırlanmış mağaralar zincirine kaç kere rastladınız? Siz olsanız bir daha ki operasyona ne kadar hevesle gidersiniz?
Bu kadar ‘yoğun' dediğiniz gündeminizde bu haberi televizyonların bazıları 10 saniye bazıları 40 saniye vermiştir. Ama vermiştir. Vermeyen arkadaşlar beni ararken lütfen bunları da göz önünde bulundurup arasınlar, bilgi talebinde bulunsunlar. Benim yerime (TSK'ni kast ediyorum) de 5 saniye empati yapsınlar. Yoğun gündeminizde başarılar diliyorum.”

YARALI GÖNÜLLERE VE TERÖRİSTLERE

Gazeteciler de, “ama haber internette geniş bir biçimde yayımlandı” dediler. Bunun üzerine komutan akşam saatlerinde mektubuna bir ek yapıp gönderdi:
“İnternet basınına burada bir teşekkürü de borç biliyorum. Ancak interneti detaylı olarak izleme imkanımız olmuyor. Ancak Anadolu'da terörle mücadelede canı yanan, evlatlarını, yakınlarını kaybeden ailelerin çoğu internetten oldukça uzak yaşıyorlar. Onların yaralı gönlüne bir nebze de olsa su dökmek, acılarını azaltmak için, ‘Bakınız biz arazi, hava şartları, gece-gündüz demeden mücadeleye devam ediyoruz. İnlerine giriyoruz, onlara rahat uyku uyutmuyoruz.. Gönlünüzü ferah tutun ve bize güvenin' diyoruz.
Dağdaki teröristlere de ‘sırada siz de varsınız. Hiç beklemediğiniz anda oralara da geleceğiz, inlerinizi darmadağın edeceğiz. Bu dağlardaki varlığınızk sona erinceye kadar bunu sürdüreceğiz. Ya gelin teslim olun, ya defolun gidin ve bu ülkeye ayak basmayın ya da ölmeye hazır olun' mesajını ancak sizinle verebiliyoruz.”

SOZCU.COM.TR'NİN BAŞARISI

Gazetemiz Sözcü gibi, internet sitemiz sozcu.com.tr'de “gündem belirlemeye” devam ediyor. Sözcü internet Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin'in yönetimindeki sitemize “son dakika” olarak bildirdiğim haber yalnız Türkiye'yi değil, dünyayı ayağa kaldırdı. Türk askerinin Musul önlerinde konuşlandırıldığını duyurmuştum.
Bütün siteler, televizyon haber kanalları “son dakika” olarak sozcu.com.tr'nin haberini yayımlıyor, ayrıntılara ulaşmak için meslektaşlarımız çaba gösteriyordu. Gece, ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak makamları askerimizin Musul önlerinde olduğunu doğruluyordu. Bir çok gazete manşetlerini değiştirmez zorunda kaldı… Tabii bu arada yine en çok aranan, uyutulmayan da Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü oldu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Saygı Öztürk
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more