Reklamsız Sözcü
SAYGI ÖZTÜRK

Yan gelip yatarsanız olacağı buydu

11 Aralık 2015

Siz biliyorsunuzdur “askerlik yan gelip yatma yeri değildir” diyeni. Ama askerleri “çözüm süreci” adı altında birliğinin dışına çıkarılmayarak o dönemi askerler için “yan gelip yatma”ya dönüştürdüler. Şimdi de, “ilçelere bu kadar ağır silahlar nereden gelmiş, nasıl gelmiş, dağlarda bu beton koruganları ne zaman yapılmış?” diye merak ediyorlar. Açıkçası ülkenin asayiş ve güvenliğinden sorumlu olması gereken makamlar tam anlamıyla “yan gelip yatmış” olacak ki bugün böyle bir tablonun oluşmasını sağladılar.
5 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, valiliklere genelge gönderdi, askerin talebi halinde operasyon izni verilmesini istedi. İşte o günden sonra operasyonlar yapılıyor. Hem öyle zor koşullarda yapılıyor ki operasyon bölgesi olan dağlarda en az 40-50 santimetre kar var. Onu da bırakın, sırtında en az 35 kilo teçhizatı olan asker, sıfırın altında 17-18 derecede teröristleri, onların sığınaklarını arıyor. Buluyor da. Çünkü, örgütün 30 yıldır barındıkları yerler, geçtiği patikalar, vadiler hiçbir zaman değişmedi.

ONBİNLERCE ASKER SINIRDA

Çok zor koşullarda, ateşin nereden geleceği belli olmayan bir ortamda operasyonlar yapılırken, güvenlik güçlerinin halktan beklentisi de kendilerine moral verilmesi, yanlarında olduğunun gösterilmesi oluyor. Bu kış askerlerimiz için çok çetin geçecek. Suriye sınırımız kaynıyor. 911 kilometrelik Suriye sınırımızın 90 kilometresi Asi ve Dicle nehirleri, 657 kilometresi mayınlı saha, 380 kilometresi demiryolu, 54 kilometresi ise ormanlık. İşte bu sınır hattında dört hudut alayı, 12 hudut taburu, 37 hudut bölüğü, 139 hudut karakolu bulunuyor. Söz konusu birliklerde takviyeler ile birlikte görev yapan personel sayısı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın hudutlarda görev yapan askerin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturuyor. Gerilimli olan bu hat şimdi teknik araçlarla da güçlendiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir dönem “kardeşim” dediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la iki ülke arasındaki mayınlı alanların kaldırılmasını, geçişlerin rahat bir biçimde yapılmasını konuşurken, bugün beton duvarlar, kafes teller, hendekler, hudut aydınlatmaları, devriye yolları yapılıyor. Bugüne kadar 300 milyon lira harcandı. Daha güçlü engel sistemi için Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde çalışmalar sürüyor. Daha milyonlarca lira harcama yapılacak.

ORADA TÜRKİYE'DEN GİDENLER VAR

Bakmayın siz Irak Merkezi Hükümeti'nin Türkiye'ye karşı diklenmesine. Onlar Türk askerinin 19 yıldır Irak'ın kuzeyinde olduğunu bilmiyorlar mı? Ya da ilk kez “sozcu.com.tr'de gündeme getirdiğimiz “Türk askeri Musul önlerinde” haberimizden önce bu ülke, topraklarına yüzlerce askerimizin tanklar ve ağır silahlarla girdiğini bilmiyor muydu? Bilmiyorsa bu nasıl devlet?
Türk askeri daha önce 30 kilometre derinliğe kadar gidebilirken bu kez sınırımıza 62 kilometre uzağında konuşlandı. Gidilen Başika bölgesi, tam anlamıyla PKK'lıların merkezi. O nedenle tank ve ağır silahların bulunması doğal. Çeşitli nedenlerle Türkiye'den kaçan ve çoğu PKK yandaşı Badikanlılar, Başika'ya yerleşmiş. Türkiye'den gidenler Mahmur Kampı'nda tam anlamıyla yerleşik düzene geçemediler. Badikanlılar ise bunu başarmış. Şemdin Sakık'ın örgütün önde gelen isimlerinden olduğu dönemde Türkiye'deki baskıdan kaçanların yerleştiği bölgeden, artık aşiret mensuplarının Türkiye'ye dönme gibi niyetleri de yok. Aşiret, bölgede hayli etkin. Terör örgütüyle iç içi olmaları, Barzani'nin bu yörelerde hakimiyetinin bulunmaması onları güçlü kılıyor.

BARZANİ'NİN SIKINTISI

Barzani'nin apar-topar ülkemize gelmesi boşuna değil. Barzani bölgesindeki başta Kandil olmak üzere sınırımıza yakın yerlerdeki teröristlerin önemli bir bölümü Suriye'ye geçip IŞİD'le mücadele ediyordu. Suriye'de gelişen olaylar nedeniyle Rusya, PKK'lıları da vurmaya başladı. Onlar da yeniden Irak'ta hakimiyeti altında gördükleri yerlere dönmeye başladılar.
Uzun süredir bölgede hakimiyetini sağlayabilen Barzani, PKK'lıların gelmesiyle gücünü yitirme kaygısına kapıldı. O yüzden, Barzani PKK'ya karşı ortak mücadeleden yana. Daha önce, PKK'lılara sahip çıkan Barzani, liderliğinin tartışılmaya başlanmasıyla soluğu Türkiye'de aldı. Türkiye ve Kürt Bölgesi lideri Barzani'nin geçmişte derin ilişkileri vardı. Barzani, askerimizin Musul önlerinde olmasından rahatsız değil. Musul Valisi'nin, askerimizi davet ettiği, bu davetin Milli Savunma Bakanlığı tarafından da uygun bulunduğu biliniyor.
Irak öyle bir hale gelmiş ki, bakanın imzaladığı protokolden Başbakanın haberi yok. Ya da, Türkiye'ye komşu ülkelerden gelen saldırı kervanına Irak'ta katılmak istiyor. Hepsi bu…

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Saygı Öztürk
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more