Reklamsız Sözcü
SAYGI ÖZTÜRK

Yunanlar, Bulamaç’ta Hollandalı bakanları ağırlayıp adanın işgalini meşru hale getirdiler

30 Aralık 2015

Bulamaç Adası'na misafir ağırladılar

FOTO: SÖZCÜ Tarih 8 Aralık 2015… İşgalci Yunan askeri, Yunan Savunma Bakanı ve Hollandalı konuklarını karşıladı.

Türkiye'ye ait 16 ada ve 1 kayalığa 2004'ten bu yana sessiz sedasız yerleşen Yunanistan, göçmen krizi bahanesiyle Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis ve Hollanda Göçmen Bakanı Klaas Dijkhoff'u Aydın'ın Bulamaç Adası'nda ağırlayarak işgali dünya kamuoyunun gözünde meşrulaştırdı. İşgale ses çıkarmayan AKP iktidarı, bu ziyareti de görmezden geldi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 23 Aralık Çarşamba günü “Noel mesajı” yayımladı. Mesajın yayımlandığı gün Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı'nın sitesinde Savunma Bakanı Kammenos ve Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis'in İzmir'in Koyun Adası'na gidip işgalci Yunan askerlerinin Noel'ini kutladığı, kamuflajlı askeri parka giyen bakanın askerlere hediye dağıttığı haberleri yer aldı.

HAVA SAHASINI İHLAL ETTİLER

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 25 Aralık'taki “Hava sahamızı, kara sınırlarımızı korumak bizim en tabii hakkımız, en asli görevimizdir ve hiçbir taviz vermeden bunu yapmakta da kararlıyız” açıklamasından iki gün önce ise Yunan Savunma Bakanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı'nı taşıyan Yunan CH-47 Askeri Helikopteri, Türk hava sahasını 3 mil ihlal etti, Türk topraklarına indi. Yunan helikopterine hiçbir önleme yapılmadı. Helikopter hiçbir engelle karşılaşmadan İzmir il sınırları içinde bulunan Koyun Adası'na indi.

İŞGALİ MEŞRULAŞTIRDILAR

8 Aralık'ta ise Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Tellidis, Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis ve Hollanda Göçmen Bakanı Klaas Dijkhoff ile birlikte göçmen krizini incelemek üzere Yunanistan'ın Sakız Adası'na gitti, göçmenlerin bulunduğu kampları inceledi. Bundan sonra olanlara bakın: Heyet daha sonra askeri helikopter ile Aydın'ın Bulamaç Adası'na geçti. Bakan Kammenos ve beraberindeki heyet işgalci Yunan askerleri ile birlikte fotoğraf çektirdi. Kammenos ve beraberindekiler son olarak helikopterle Aydın'ın Eşek Adası'na gitti ve Belediye Başkanı Kottoros ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kottoros konuşmasında, “Bu ziyaretin, Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos ile birlikte Avrupalı bakanlarının Eşek Adası'na yaptıkları ilk ziyaret olduğunu” vurguladı.
Bunun ne anlama geldiğini sorduğumuz Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Emekli Albay Ümit Yalım şunları söyledi: “Yunanistan, ilk defa başka bir ülkenin bakanlarını (Hollandalı bakanları), Eşek ve Bulamaç adalarına götürmek suretiyle işgale resmiyet kazandırıyor. Halbuki, 1943 tarihli İngiliz haritasında ve 1951 tarihli Amerikan haritasında Eşek ve Bulamaç adalarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye'ye ait olduğu açıkça görülüyor.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Aralık'ta Haliç Kongre Merkezi'nde “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin içinde başka bir devlete asla müsaade edilemez” dedi ve tek bayrak, tek devlet vurgusu yaptı. Halbuki, 2004'ten beri devletin birliği ve tekliği ortadan kalktı, otorite Yunanistan ile paylaşılarak Türkiye'nin batısında ikili devlet düzenine geçildi. İzmir, Aydın ve Muğla biri Türk diğeri Yunanlı olmak üzere ikişer vali ve ikişer belediye başkanı tarafından yönetiliyor. İzmir, Aydın ve Muğla illerimizde biri Türk Bayrağı diğeri Yunan Bayrağı olmak üzere iki bayrak dalgalanıyor.

16 ADAYI ALENEN VERDİLER

Emekli Albay Ümit Yalım, Türkiye'ye ait 16 ada ve 1 kayalığın, Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu üçlüsü tarafından Yunanistan'a alenen verildiği her seferinde yeni belgelerle tam 5 yıldır gündeme getiriyor. Adalarımızın Yunanlılar tarafından işgal edildiğine ilişkin iddialara hiçbir yetkili de çıkıp “Olur mu öyle şey. Yunanlılar böyle bir şeye cesaret edebilir mi?” diyemiyor, iddiaların yalan olduğunu söyleyemiyor. Çünkü, o belgeler karşısında söyleyecek bir şeyleri de yok. Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olan adalara, Yunan Savunma Bakanı ve Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesindeki generaller elini kolunu sallayarak giderken, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve TSK'nın komuta kademesindeki generaller bir kez bile gidemiyor. Adaların Yunanlılar tarafından işgal ve ilhakına seyirci kalınıyor.

 Koyun Adası'nda Noel kutlaması

FOTO: SÖZCÜ Tarih 23 Aralık… Yunan Savunma Bakanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı, askerlerin Noel'ini kutladı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Saygı Öztürk
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more