Reklamsız Sözcü
TAYLAN KÜMELİ

10 önemli diyet hatası

17 Aralık 2015

Diyet sırasında yapılan yanlışlar kilo durumunu etkiler. Basit diyet hataları, en sevdiğiniz pantolona girebilmeniz için yaptığınız planları suya düşürebilir. Tartıda sabit kalıyorsanız veya verdiğiniz kiloyu hemen geri alıyorsanız, siz de bu 10 diyet hatasından birini yapıyor olabilirsiniz…

1 – Hızlı diyetlere başvurmak

Mümkün olan en kısa sürede 10 kiloyu vermek için hızlı bir diyet programı planlarsınız. Planladığınız bu diyet her gün greyfurt veya lahana çorbasından başka bir besin içermez. Günlük aldığınız kalori miktarını 1000'e düşürürsünüz ve tabii ki kilolarınız eriyip gider. Ancak ne kadar az kalori tüketirseniz metabolizmanız o kadar yavaşlar. Ve diyet sona erdiğinde, kalorileri yavaş yakan bir vücuda sahip olursunuz. Verdiğiniz kiloları genellikle geri alırsınız.

2 – Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltıyı atlamak kalorileri azaltmanın kolay bir yolu gibi görünebilir fakat sonucunda tüm gün boyunca durduramayacağınız açlık ve mide kazınması size eşlik eder. Bu durum ofiste planlanmamış atıştırmalar veya öğle yemeğinde yenen mega boy yiyeceklere dönüşerek gereksiz ve fazla kalori almanıza yol açar. Ancak lif ve protein oranı yüksek bir kahvaltıyla güne başlamak, gün içindeki açlık ataklarını bastırır. Yapılan araştırmalar, her sabah kahvaltı eden kişilerin sağlıklı kilolarını koruyabildiklerini ortaya koymuştur.

3 – Ara öğün takibini kaybetmek

Her öğünde titizlikle kalori hesabı yapıyor olabilirsiniz ancak aralarda atıştırdığınız yiyecekler ne olacak? Mesela masanızda büyük paket kraker veya ofis partisinden kalan bir dilim pasta. Tüm bu planlanmamış abur cubur eklentileri, iyi planlanmış ve yolunda giden diyetinizi sabote edebilir. Eğer kalori hesabı konusunda ciddiyseniz yediğiniz her lokmayı bir deftere not etmekle başlayabilirsiniz.

4 – Atıştırmalık yememek            

Planlanmayan atıştırmalıklar bel bölgesine yağ olarak geri dönerken, planlı ara öğünler tam tersini yapar. Gün içinde birkaç küçük öğün ve atıştırmalık tüketen kişiler açlığı daha fazla kontrol edebilip, daha kolay kilo verebilir. Ara öğün tüketmek metabolizmanızı yüksek seviyede tutmaya yardımcı olur; özellikle de yedikleriniz protein ağırlıklı ise. Kuruyemişler de aynı zamanda iyi, yüksek protein içerikli bir seçimdir ve ara öğün olarak kuruyemiş tüketenler tüketmeyenlere göre daha incedir.

5 – Düşük yağlı ürünler tüketmek

Az yağlı ürünler diyette önemli rol oynar. Ancak unutmamanız gereken bir şey varsa o da az yağlı yiyecek ve az kalorili olanla aynı olmayabilir. Eğer tabağınızda kocaman bir az yağlı pasta duruyorsa normal pastanın ince bir dilimini yiyerek alacağınız kaloriden daha fazlasını alabilirsiniz. Yediğiniz yiyeceğin ne kadar yağ, şeker ve kalori içerdiğini öğrenmenin en güzel yolu besin öğelerini kontrol etmektir.

6 – Çok az su içmek

Düzeltmesi en basit diyet hatalarından biri de az su içmektir. Su, kalori yakmak için en gerekli içecektir. Eğer vücudunuzu susuz bırakırsanız, metabolizmanız sürüklenir ve bu, kilo vermenin yavaşlaması manasına gelir. Araştırmalar günlük sekiz bardak su içen yetişkinlerin içmeyenlere göre daha fazla kalori yaktığını göstermektedir. Bu nedenle her yemek veya ara öğününüzün yanına bir bardak su eklemeyi unutmayın.

7 – Süt ürünlerini kesmek

Tam yağlı süt, peynir ve dondurma birçok diyet için tabudur fakat süt ürünlerini kesmek tam ters tepkiye neden olabilir. Bazı araştırmalar vücudun kalsiyum aldığı zaman daha fazla yağ yakıp kalsiyumu kestiğinde daha fazla yağ ürettiğini göstermektedir. Kalsiyum suplementasyonları aynı faydaları sağlıyor gibi görünmemektedir, o nedenle süt ürünündeki bileşenler birlikteyken iyi işler çıkartabilir. Az yağlı veya yağsız seçenekleri deneyebilirsiniz.

8 – Fazla kalori yudumlamak

Kalori hesabı yaparken çoğumuz içeceklerde ne olduğunu göz ardı etme eğilimindeyizdir. Bazı aromalı kahveler ve alkollü içeceklerin 500 kaloriden fazla olabileceğini göz önünde bulundurursak, bu büyük bir hatadır. Hatta meyve suları ve gazlı içeceklerdeki kaloriler de buna dahildir. Kötü olan ise sıvı kalorilerin açlığı bastıramamasıdır.

9 – Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek

Kendinizi ilk hafta 10 kilo gibi bir rakam kaybetmeye programlarsanız, bu hedef muhtemelen başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Eğer bunu yapmanın mümkün olmayacağını bilirseniz, ilk etapta diyete başlamak istemeyeceksinizdir. Eğer diyetinizi düzgün bir şekilde yapar ancak bir haftada sadece iki kilo kaybederseniz, bunu kutlamak yerine hedefe ulaşamadığınız için hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu nedenle gerçekçi hedefler başarılı bir diyetin en önemli kuralıdır. Eğer hedefinizin ne olması gerektiğini bilmiyorsanız, bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

10 – Her gün tartılmak

Her gün tartılmak bir hayal kırıklığı sebebidir ve her zaman yararlı bilgiler elde etmenizi sağlamaz. Her hafta düzenli olarak tartılmak uzun vadeli sonuçlar alabilmeniz açısından önemlidir. Eğer hedefiniz haftada bir, iki kilo vermekse, her hafta tartıya çıktığınızda giden kiloları görmek sizi daha fazla memnun edecektir. Sonuç olarak bu yöntem, günlük inip çıkmaları görerek hayal kırıklığına uğramaktansa daha motive olmanızı sağlayacaktır

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Taylan Kümeli
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more