Reklamsız Sözcü
TAYLAN KÜMELİ

Çocukları abur cuburdan uzak tutmanın yolları…

7 Aralık 2015

Çocukların gelişim süreçlerini normal şekilde tamamlamaları ve ömür boyu sağlıklı birer birey olmalarını sağlamak için beslenmelerine çok dikkat etmelisiniz. Çocuklarımız en değerli varlıklarımız olduğundan, hamile kaldığı andan itibaren anne ve babanın üzerinde büyük bir sorumluluk duygusu oluşmaya başlar. Bu sorumluluklar arasında, çocukların yeterli ve dengeli bir beslenme düzenlerinin olması ve bu alışkanlıkların daha bebeklikten başlayarak kazandırılması büyük önem taşır.

İşte yanlış beslenme stratejileri

Büyük bir hızla ve maalesef bilinçsiz bir çizgide büyüyen gıda sektörü, okullardaki yanlış beslenme stratejileri gibi pek çok nedenden ötürü çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor. Bu duruma, hareketsiz yaşam da eklenince, obez çocuk sayısı giderek artıyor. Sağlıksız beslenme ise ileride obezite, diyabet, kalp hastalıkları, metabolik sendrom gibi kronik rahatsızlıklara yakalanmalarına olanak veriyor. Bunda genetik faktörler kadar ailenin beslenme ve yaşam tarzının da önemli rolü var. Çocuklarımız küçükken ve kontrol henüz bizim elimizdeyken, ileride oluşabilecek riskleri en aza indirmek adına dengeli beslenme alışkanlıklarının oturtulması için elimizden geleni yapmalıyız. Fast food restoranların ve gıda şirketlerinin çocukların dikkatlerini çekmek için hiç durmadan ürettikleri çizgi film karakterleri ve oyuncaklar arasında çocukların ailelerinin yönlendirmesi olmadan doğru tercihler yapması zaten beklenemez.

Reklamların etkisi büyük

Medya çocukların en temel bilgi edinme kaynaklarındandır. Doğru yanlış bilgi bombardımanına tutulduğumuz günümüzde, iyi ile kötüyü ayırt edecek bir bilgi birikimine ihtiyaç duyarız. Bunun için muhakeme yetisi tam gelişmemiş çocuklar tehdit altında olabilir, yanlış alışkanlıklar edinebilir. Çünkü onlar hangi besinlerin kendileri için uygun olduğunu ya da sağlıklı olmadığını bilemeyeceklerinden tercihleri hoşlarına giden karakterler veya oyuncaklara göre olacaktır… Reklamlar, televizyon şovları, filmler gibi televizyon programlarının çocukların besin seçimleri üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bu yüzden çocukların yaş grubuna yönelik programları izlemeleri gerekmektedir. Bütün bu nedenlerden ötürü anne-babalar kararlı olmalı ve çocuklarının bitmek bilmeyen isteklerine karşı koymayı –bunu onların iyiliği için yaptığımızı aklımızdan çıkarmadan- başarabilmeliler.

NELER YAPABİLİRİZ?

Durmadan abur cubur yemek isteyen, reklamlarda gördüğü her şeyi talep eden, fast food restoranlara gitmek için yolda sürekli kolunuzu çekiştiren, ısrarcı ve kural tanımaz çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Bu gibi durumlarda, sürekli bir şeyler isteyen çocuğu yatıştırabilmek için yiyecekleri bir pazarlık aracı olarak ya da anlaşmazlıklarda rüşvet olarak kullanmamamız gerekir. Anne ve babalar bazı durumlarda çocuklarını mutlu etmek için onu ödüllendirme yöntemi olarak sağlıksız yiyecekleri kullanmamalılar. Aksi takdirde, çocuklarımız ihtiyaç duydukları besinler yerine sıklıkla fazla miktarda şeker içeren besinleri, asitli içecekleri, hamur işi veya bol miktarda çikolata, cips türünde yiyecekleri tercih ederler. Çocuklara bunlar gibi yararı olmayan besinleri ödül olarak verdiğimizde, sağlıklı yiyecekleri ceza gibi görmeye başlayabilirler. Bu nedenlerle öncelikle çocuklarımızı besinlerle ödüllendirmeye ya da besinleri bir rüşvet olarak kullanmaya son vermeliyiz ki daha en başından hataya düşmeyelim. Bu konuda alabileceğiniz bir diğer önemli önlem ise çocuğun bakımından sorumlu kişiye de durumun ciddiyeti konusunda vereceğimiz eğitim olabilir. Aksi halde anne babalar olarak tüm çabalarımız boşa çıkabilir.

Aynı konuya yarın, çocukların abur cuburdan nasıl uzak tutulabileceğine dair ipuçlarıyla devam edeceğiz…

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Taylan Kümeli
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more