Reklamsız Sözcü
TAYLAN KÜMELİ

Sindirim sisteminin en iyi dostu: Ananas

16 Aralık 2015

Ananasta bulunan ve protein sindiren enzimlerin karışımı olan ‘bromelain', sindirim sorunlarının ve vücuttaki iltihaplanmaların (enflamasyonun) giderilmesine yardımcıdır.

Bromelain ne işe yarar?

– Bromelain enzimi, ananasın proteolitik enzimleri olan bromelin A ve B'nin karışımıdır. Protein ayrıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı bir enzimdir.

– Bromelain enzimi, etten alınan proteinlerin vücutta kullanılabilir olmasını sağlar.

– Bromelain, amilaz  ve lipaz  gibi diğer enzimlerle beraber kullanıldığında, mide rahatsızlığını veya mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olur.

– Enfeksiyonlar ya da fiziksel zedelenmeler sonucu meydana gelen iltihapların giderilmesinde destekleyicidir.

– Yapılan araştırmalara göre bromelain, fiziksel yaralanmalar, spor yaralanmaları, operasyon sonrası meydana gelen ödemler gibi problemlerde yanma ve ağrıyı azaltıcı etki gösterebilir ve zedelenmiş dokuların iyileşme süresini azaltabilir.

– Test tüpleri ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen veriler, bromelainin bazı virüs ve bakterileri öldürme konusunda da etkili olabileceğini göstermekle birlikte, henüz insanlar üzerinde bu konuda bir araştırma yapılmamıştır.

– Kan damarlarında depolanan ve dolaşımı azaltıp pıhtılaşmaya neden olan fibrinleri parçalayabilir.

– Fazla trombosit yapışkanlığını önlediği için kan inceltici etkiye sahiptir.

– Avustralyalı bilim adamlarınca yapılan araştırmaya göre ananastaki bromelain enzimi kansere karşı etkili olabilir.

– Ananastaki bromelain enziminin anjin, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerini azaltabileceği bazı bilimsel araştırmalarca ortaya konmuştur.

– Osteoartritte görülen ağrıları hafifletebilir. Bromelain, osteoartritle ilişkili ağrının azaltılmasında bazı steroit olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kadar etkili olmuştur. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

– Almanya Sağlık Bakanlığı'nın bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu, bromelainin lenf ödeminde kullanılabileceğini belirtmiştir.

– Bromelain enzimi yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçaladığı ve yağların depolanmasını önlediği için selülit sorununa karşı da yararlı olmaktadır.

 

Nasıl kullanılır?

Bromelain belli standartlar uyarınca hazırlanmış olarak eczanelerde satılmaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz etkilerin oluşması açısından sadece taze ananas yenmesi yeterli olmaz. Bromelain içeren standardize hazır preparatların kullanılması gerekir. Uzmanlar bromelain kullanımında günlük doz olarak, üç öğüne bölünmüş şekilde 80-240 mg saf bromelain alımı öneriyor. Sindirime yardımcı olması için kullanılırken yemeklerle birlikte, iltihap sorunlarına karşı kullanılırken ise aç karnına alınması tavsiye ediliyor. Artrit için ise iki seferde alınmak üzere toplam 500 – 2000 mg tüketmek gerekiyor.

Yan etkilerine dikkat

– Bazen mide bulantısı, ishal ve aşırı adet kanamasına neden olabilir.

– 12 yaşından küçüklerde kullanılmaz.

– Doktor onayı almadan hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

– Yüksek dozu, hipertansiyonu olanlarda taşikardiye neden olabilir.

– Peptik ülseri olanlara önerilmez.

– Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullananlarda kanama eğilimini artırabilir.

– Kan sulandırıcı ve steroit olmayan anti-inflamatuar ilaç tedavisi görenler ya da ginkgo zencefil gibi bitkisel ürün kullanan kişiler doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

– Bromelain alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

– Herhangi bir ameliyat söz konusu ise bu tür ürünlerin kullanımına iki hafta önceden son vermek gerekir.

– Doğal ürünler herhangi bir sağlık sorununda mutlaka hekim onayıyla kullanılmalıdır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Taylan Kümeli
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more