Reklamsız Sözcü

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’dan flaş karar!

Fransa Cumhurbaşkanı Sosyalist Partisinden François Hollande (62) dün akşam yaptığı televizyon konuşmasında 2017 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmayacağını söyledi.

android-time 22:19 1 Aralık 2016
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’dan flaş karar!
Fransa Cumhurbaşkanı Sosyalist Partisinden François Hollande (62) dün akşam yaptığı televizyon konuşmasında 2017 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmayacağını söyledi.

Sosyalist Partili Hollande, televizyon kanallarından canlı yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, son 4,5 yıldır ülkesinin çıkarlarını korumak için samimi ve dürüst bir biçimde çalıştığını söyledi. Ülkesinin ihtiyaçlarını kişisel hırslarının önüne koyduğunu vurgulayan Hollande, “İkinci dönem için aday olmayacağım.” dedi.  Hollande, Fransa’nın içe kapanmaması ve korumacı politikalar izlememesi gerektiğini belirterek Ulusal Cephe Partisi Başkanı Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağın yükselişine de dikkati çekti.

 

İLGİLİ HABERFransa'da Cumhurbaşkanı Hollande'dan Trump'a buz gibi kutlamaFransa'da Cumhurbaşkanı Hollande'dan Trump'a buz gibi kutlama

 

Cumhurbaşkanı François Hollande 15 Mayıs 2012 tarihinde ülkenin 24. Cumhurbaşkanı seçilmişti. Son yıllarda eleştirilerin hedefinde olan Cumhurbaşkanı François Hollande 2017 seçimleri için aday olup olmayacağını aralık ayında açıklayacağını önceden bildirmişti. İki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerin ilk turu 23 Nisan ve ikinci tur seçimleri 7 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Dün akşam televizyon ekranına çıkan Cumhurbaşkanı François Hollande “Seçim öncesi verdiğim vaatleri yaptım. Ülkede işsizlik sayısını düşürdüm ve terörle mücadele ettim” diye konuştu. Adaylıktan çekildiğini söyleyen François Hollande kendi partisinden olan adaylara yol açmış oldu.

Hollande’ın aday olmayacağını açıklamasıyla Başbakan Manuel Valls’in Sosyalist Partiden cumhurbaşkanı adayı olması şansının arttığı belirtiliyor. Fransa’da merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi geçen hafta sonu yapılan seçimle cumhurbaşkanı adayı olarak eski başbakanlardan François Fillon’u belirlemişti.

 

İLGİLİ HABERFransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan tarihi özürFransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan tarihi özür

 

Fransa’da iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimi 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Seçimin en güçlü adayları olara merkez sağın adayı Fillon ve aşırı sağ Ulusal Cephe Partisinin lideri Marine Le Pen gösteriliyor. İktidardaki Sosyalist Partiye ise kamuoyu yoklamalarında fazla şans tanınmıyor.

Son güncelleme: android-time 00:0502.12.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more