Reklamsız Sözcü

Castro’nun kardeşi, Trump ile efsanevi devrimciyi kıyasladı!

Geçen Cuma gecesi 90 yaşında hayatını kaybeden Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro'nun kardeşi Juanita Castro'dan New York Times'a çok konuşulacak açıklamalar...

Sozcu.com.tr
android-time 07:58 29 Kasım 2016
Castro’nun kardeşi, Trump ile efsanevi devrimciyi kıyasladı!
Geçen Cuma gecesi 90 yaşında hayatını kaybeden Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro'nun kardeşi Juanita Castro'dan New York Times'a çok konuşulacak açıklamalar...

Yaklaşık 52 yıl boyunca ağabeyiyle konuşmayan Juanita Castro, devrimci liderin ölüm haberinin ardından Miami’de kutlama için sokaklara çıkan insanları ayıpladı.

83 yaşındaki Juanita, Güney Florida’daki evinde Frances Robles’a konuştu. Mülakat gazetenin bugünkü nüshasında yayınlandı. Juanita, Miami’de sokaklara çıkan insanlarla ilgili şunları söyledi:

İLGİLİ HABERCastro'nun ölümü onu çok üzdü!Castro’nun ölümü onu çok üzdü!

CAN YAKICI, İNSANCA DEĞİL!

“Mantıken tepki can yakıcı. Kübalıların burada, Miami sokaklarında yaptıkları çok da gerekli değildi. Herkesin duyarlılığına saygı duyuyorum, fakat bunu kabul edemem. Bu iyi bir şey değil. Bunu ilk kez de yapmadılar. Ben de ilk kez katlanmadım. Yaklaşık 10 yıl evvel hastalandığında, bir işletmem vardı ve beni neredeyse linç edeceklerdi. Çünkü kimsenin hastalığından, talihsizliğinden sevinç duymayacağımı söyledim. Ne de kimsenin ölümünden… Bu Hıristiyanlığa uygun değil. İnsanca değil.”

Başta devrime ve ağabeyinin sosyal adalet vizyonuna destek veren Juanita, tıpkı Küba’dan kaçan binlerce insan gibi Fidel Castro’nun kendisini komünist ilan etmesiyle hayal kırıklığı yaşamış.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Kübalıların kaçmasına yardımcı olan ve sisteme eleştiri getirdikçe ağabeyiyle arası açılan Juanita, annelerinin 1963’teki cenazesinde Fidel ile hiç göz göze gelmemiş ve akabinde askeri yetkililerce gözaltına alınınca ülkeden kaçma kararı almış.

SÜRGÜN KÜBALILAR BENİ KABUL ETMEDİ

Önce Meksika’ya ardından da Miami’ye taşınan Juanita, buraya kaçan Kübalılara da yaranamadığını söyledi: “Beni reddettiler, çünkü soyadım Castro Ruz’du. Düşünün, sanki soyadımı kendim seçtim.”

ABD’de Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkan seçilmesine ilişkin de fikri sorulan Juanita, 45’inci Başkan için çok ağır ifadeler kullandı. Juanita, Trump’a ‘itici’ ve ‘tiksindirici’ dedi.

Fidel Castro ile Trump arasında paralellikler gören Obama destekçisi Juanita, “Tek fark, Trump milyonlara sahip olabilir, fakat Fidel’in bir beyni vardı” dedi. Juanita, ancak kardeşinin zekasını Küba’nın iyiliği için kullanmadığını söyledi.

İLGİLİ HABERDışişleri'nden Fidel Castro mesajıDışişleri’nden Fidel Castro mesajı

Son güncelleme: android-time 13:0329.11.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more