Reklamsız Sözcü

Bakandan asgari ücretlileri rahatlatan açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Asgari Geçim İndirimi'nin (AGİ) artırılması suretiyle asgari ücretin 1300 liranın altına düşmeyeceğini belirtti.

android-time 13:46 18 Ekim 2016
Bakandan asgari ücretlileri rahatlatan açıklama
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Asgari Geçim İndirimi'nin (AGİ) artırılması suretiyle asgari ücretin 1300 liranın altına düşmeyeceğini belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni faaliyete başlayan Vatan İhtisas Vergi Dairesi’ni ziyaret etti. Bakan Ağbal ziyaretinin ardından gazetecilerin asgari ücretle ilgili sorularını yanıtladı.

Ağbal, “Asgari ücret 1300 liranın altına düşecek mi?” şeklindeki soru üzerine, “Özellikle Kasım ayı başında itibaren bir grup asgari ücretli gelir elde eden vatandaşımızın eline geçen tutarın 1300 liranın altına düşüyor olması ile ilgili hükümet olarak bir değerlendirme yaptık. Son 3 aya ilişkin olarak gelirleri 1300 liranın altına düşen çalışanlarımızın, bu kayıplarını telafi etmek üzere bir çalışmayı tamamladık. Bakanlar Kurulumuz’da da bu kabul edildi. Bunun yaklaşık 1 milyar liralık bir yükü mevzu bahis. Zaten bunu o zaman da ifade ettik, bu çalışma için bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.

‘HAZILIKLAR TAMAM’

“Bu konuda bakanlık olarak hazırlıklarımız tamam” diyen Bakan Ağbal, “Bu konuyla ilgili uygulama zamanı gelmeden önce hukuki olarak gereğinin yapılmasıyla ilgili çalışmaları takip ediyorum. Hiçbir sıkıntı yok. 1 Kasım’dan önce bu düzenleme hayata girecek ve işverenlerimiz bordro üzerinde çalışanların ücretlerinde asgari geçim indiriminin artırımlı olarak uygulanmak suretiyle bu uygulamayı yapacaklar. Kimse endişe etmesin, her hangi bir uygulamanın hayatı geçmesi konusunda bir sıkıntı olmayacak, bu konuda gerekli hukuki çalışmalar o tarihten önce tamamlanmış olacak” diye konuştu.

DHA

İLGİLİ HABERAsgari ücretlinin gözü kulağı 70 liradaAsgari ücretlinin gözü kulağı 70 lirada

Son güncelleme: android-time 14:1418.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more