Reklamsız Sözcü

Dolar rekor kırdı

Dolar 3.1141 TL'ye çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Sozcu.com.tr
android-time 16:02 18 Ekim 2016
Dolar rekor kırdı
Dolar 3.1141 TL'ye çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

TL’de başkanlık sistemi tartışmaları, Musul operasyonuna yönelik eleştiriler, jeopolitik riskler ve TCMB’den faiz indirim beklentilerinin baskısı devam ederken, dolar/TL 3.1141’e kadar yükselerek tarihi zirveyi gördü.

ABD’de beklentilere paralel açıklanan enflasyon verisinin Fed’in faiz artırım beklentilerini desteklemesi ardından dolardaki güçlenmenin de bu yükselişte etkili olduğu belirtiliyor. Dolar saat 16:07 itibariyle 3.1080 civarında işlem görüyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE MUSUL HAREKATI AÇIKLAMALARI

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan tarihi zirvesini gören dolar/TL ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erkan Şöyle dedi: Avrupa piyasalarının açılışında TL'de USD'ye karşı kısmi bir toparlanma gerçekleşmekteydi. Para piyasasında da yeni güne geçilirken etkili olan aşağı yönlü kur hareketinde 3,0883 seviyesi görüldükten sonra, gün ortasına doğru yeniden bir yükseliş görünmektedir. Günlük bazda gelişmekte olan ülkeler para birimlerinde USD'ye karşı önceki kayıpları telafi etme eğilimi görünmektedir. Bu kapsamda da gelişmekte olan ülkeler para birimlerinde yüzde 0,80'e varan değer kazançları söz konusudur.

İLGİLİ HABERBinali Yıldırım: Jetlerimiz Musul'da hava harekatına katıldıBinali Yıldırım: Jetlerimiz Musul’da hava harekatına katıldı

TL ise, bir önceki kapanışa göre yatay negatif kalarak bu performansa ayak uyduramamış görünüyor. Gün içinde TL'nin USD'ye karşı olan değer kazançları geri verilmiştir. Kurda yukarı yönlü hareketin başladığı saat itibariyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ve Başbakan Binali Yıldırım'ın birbiri ardına gelen siyasi sistem açıklamaları ve gerekirse millete gidilebileceğini beyan etmeleri; aynı zamanda yine Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Musul operasyonu açıklamaları eşleşmektedir. Söz konusu konuşmaların olduğu zaman diliminde kur tekrar yükselişe geçmiştir. Merkez Bankası'nın Perşembe faiz indirimlerine devam edeceğine dair olan ortak kanı da, daha geniş resimde TL üzerinde baskılayıcı bir unsur olmaktadır. Faiz indirimlerinin devam etmesi, aynı zamanda yüzde 8 civarında gerçekleşmesi beklenen yılsonu enflasyonu da düşünüldüğünde reel getirinin azalması açısından bir kırılganlık unsurudur.

DOLAR TARİHİ ZİRVEDE

ABD işlemlerinin başladığı saat diliminde de kurun 3,1140 ile tarihi zirve seviyesini yenilediği görülmektedir. ABD TÜFE verileri sonrasında da ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükseliş eğilimine devam etmesi kurun yüksek seviyelerde kalmasına neden olmaktadır.

Bu kapsamda, bu şartlar altında kurda görülebilecek aşağı yönlü hareketler düzeltme seviyesinde kalacaktır ve ana fiyat dalgalarının yönü yukarı doğru olacaktır. Para piyasasında başlayan baskı, Türk finansal varlıklarının tamamına yayılabilir. 3,10 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yeni oluşacak alanı 3,10 – 3,17 olarak teknik analiz göstergelerinde ortaya konulmaktadır.

Son güncelleme: android-time 17:5618.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more